Bali Adasında Danslı Yemekli Dini Törene Denk Gelmek

Adada motor kiralayıp etrafı biraz gezelim dedik bir iki gün dinlendikten sonra. Akşam kaldığımız yere dönerken giriş kapısında ilginç figürler olan bir tapınak gördük. İçeri girdik bakalım diye. Yanımıza biri geldi hemen, biz tapınağın fotoğrafını çekmek istiyoruz dedik, adam bize burası özel mülkiyet, tapınak değil dedi. Burası eviniz mi, nasıl yani filan derken sohbete başladık. Bize hem evinin bahçesini gezdirdi hem de yolun karşısındaki ara sokakları. Ayrılırken de yarın sabahtan burada bir tören olacak müsait olursanız gelin dedi.

Ertesi sabah sabah 10 gibi gittik. Bir de ne görelim etrafta tören için giyinip kuşanmış yüzlerce insan var ve biz bu topluluğun içine girince hepsi bize bakmaya başladı.

16938436_747002348796861_8808188827198463672_n

Nasıl bakmasınlar dini törene zibidi gibi giyinip gitmişiz şort, tshirt, parmak arası terlikte. Hiç de aklımıza gelmedi açıkçası. Yüzlerce bakışın altında geçtik bir köşeye oturduk. Bir anda kafamızı yukarı kaldırınca bir önceki gün tanıştığımız Bingin’i gördük. El işaretiyle bizi yanına çağırdı. Yanına gittik ama sonradan din görevlisi olduğunu öğrendiğimiz arkadaşı burada bu kıyafetlerle duramazlar dedi. Bingin hemen telefona sarıldı ve yanımıza kız kardeşi geldi. Hep birlikte evlerine gidip, herkesin giydiği tören kıyafetlerinden giydik. Sonra tekrar tören alanına döndük. Tabi bize yine bakan yüzlerce göz altında kah fotoğraf çektirerek kah selamlaşarak yukarıya, dua alanına çıkıp bir köşeye oturduk.

16938883_747002042130225_7269292873060771844_n

Çalan ilginç bir müzik, ortada dans eden yaşlı Bali’li kadınlar, etrafa dizilmiş onlarca insan, tanrıya sunulan değişik yiyecekler bizi bir süreliğine farklı dünyalara götürdü. Herkes tertemiz giyinmişti. Kadınlar ve erkeklerin giydikleri bu özel tören kıyafetleri, günlük hayatta kullanılmıyormuş. Sadece özel günlerde; dini tören, evlilik gibi filan mesela…

Senede bir kere yapılan ve sadece Kaangkaang köyünün Bancar topluluğuna ait olan bu tören yaklaşık bir saat sürdü. Ama Bali’de yaşayan her topluluğun kendine ait ritüelleri ve törenleri var tabi ki. Dua sırasında elinde su kovası ve fırça ile gezen din görevlileri insanların üzerine kutsal su serpti. Üç kez yaptıkları bu işlemden sonra, uzattıkları çiğ pirinçleri insanlar alınlarına ve boğazlarına yapıştırdılar. Tören bitince de tanrıya sundukları yemeklerini geri alıp evlerine doğru yola koyuldular.

Bingin de bizi evine davet etti. Bizim için inanılmaz tabi böyle bir atmosferin içinde olmak. Hep birlikte gittik. Bize tören alanına götürdükleri yiyecek ve içeceklerden ikram etti. Peki neler sunmuşlardı da tanrılarına sonra evlerine götürmüşlerdi? Meyve, kraker, tavuk, şeker… Kimin evinde ne varsa aslında. Bana göre okunmuş su gibi bir şey bu inançta. Bali hakkında sohbet ettik uzunca. Ayrılmadan da hep birlikte fotoğraf çektirdik, yine hatıralar kısmına güzel bir anı ekledik…

17353610_756494894514273_1975554620394816856_n

Meraklısına; Sayısı 18.300’ü bulan adalar ülkesi Endonezya’nın %83’ü müslüman iken, Bali adasında Bali Hinduizmi denilen din hakim. Hindistan’daki Hinduizm ile benzerlikleri olsa da teorik ve uygulamalar arasında oldukça fark olduğunu söyleyen arkadaşımız Bingin, bölgenin oldukça dinine bağlı olduğunu da belirtti. Kendisi arada bize mesaj atıyor hatırımızı sormak için. Balili tanıdığım var diyebilirim o derece arkadaşız yani : )

Kaangkaang Köyü-Bali Adası / Endonezya

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s