Endonezya’nın Mavi Ateşli Yanardağı; İJEN

Bromo yanardağına giden maceralı yolculuktan sonra 200 km uzaktaki başka bir yanardağı daha görülecekler listesine aldık. Hazır buralara kadar gelmişken, geceleri mavi ateş çıkaran bu doğa harikasını görmeden dönmek olmazdı.

Öğleden sonra Probolingo’dan  bindiğimiz yerel halk otobüsü 200 km’lik yolu 7 saat gibi bir sürede alarak bir rekora imza atmakla birlikte, bizi de gecenin bir köründe Banyuwangi şehrine bıraktı. Java Adası’nın en doğu ucunda bulunan Banyuwangi şehrinde bir çok yanardağ var. Şüphesiz ki Ijen içlerinde en popüler olanı. Çünkü kraterden çıkan sülfür gazları hava ile temas edince ateş mavi rengini alıyor. Biz de bunu görmek için buralara kadar geldik ve bulduğumuz bir hostele yerleştik.

Bromo’daki gibi bizim oraya otostopla gitme şansımız yoktu. Çünkü mavi ateşi anca gece görebilirdik ve bunun için de mutlaka tur satın almamız gerekiyordu. Kaldığımız hostelden ayarladığımız Ijen gezisi için kişi başı 250.000 idr (70 tl) vererek yaklaşık 40 km ötede olan yanardağa gitmek üzere anlaştık. Bu ücretin içine giriş parası, gaz maskesi, fener ve bize eşlik edecek bir rehber de dahildi.

16865132_745023808994715_2691540939700281170_n

Gece 12 gibi bizi hostelden almaya gelen araç,  2 sularında yanardağın eteklerine bıraktı. Ancak kraterin ağzına ulaşmak için 3 km’lik bir yol yürümek gerekiyordu. Gecenin karanlığında elimizde fenerler, boynumuzda gaz maskeleri ile kah rampa çıkıp kah patika yoldan geçip yolu tamamladık ama tabi burada bitmiyordu iş. Mavi ateşin çıktığı yeri görmek için kraterin 1 km aşağısına daha inmek gerekti. Bu yol gerçekten zorlu ve yorucuydu. Bu anı görmek için keçi gibi kayalıklardan atlayıp en sonunda aşağıya indik. Bir an yanardağın kalbine indiğini düşünüyorsun, dünyanın merkezine yolculuk gibi. Yoğun sülfür gazı altında ve gecenin karanlığında mavi ateşi izlemek bambaşka bir tecrübeydi. Sanki karanlığın içinde mavi bir balerin dans ediyordu ve o ruhani dansıyla izleyenleri büyülüyordu.

IMG_0792

Ama bir yandan da orada çalışan sülfür işçilerine takılıyor gözün. Bizde maske var ama işçilerin bir çoğu sadece ağzını bir bezle kapatıp çalışıyorlar. Sürekli bir geniz temizleme sesi geliyor etraftan. Buradan topladıkları katılaşmış sülfürleri omuzlarına astıkları sepetlerle yukarıya taşıyorlar. Ekmek parası için ciğerlerini feda eden adamları görünce senin ciğerin parçalanıyor. Adaletsizsin dünya diyorsun içinden!

16806899_745023905661372_5134852153941612963_n

Sülfürün yoğun kokusuna gaz maskeleri bile neredeyse fayda etmeyecek gibi olunca yukarıya çıkmaya başladık tekrar. Sırada gün doğumu vardı. Hem de kraterin göl manzaralı tepesinden.

Tepeye vardığımızda saat 5:30’du. Karanlıktan aydınlığa geçince ortaya çıkan manzara insanı nefessiz bırakacak türdendi. Daha önce coğrafya kitaplarında gördüğümüz krater gölü şimdi tam karşımızda duruyordu ama sahip olduğu renk, havadaki sis, günün ilk ışıkları sanki bir film setinin içindeymiş hissi yaratıyordu. Sanırım ben hayatımda bu kadar muhteşem bir ana tanıklık etmemiştim.

16807520_745023678994728_5790717386978244454_n

Günün ilk ışıkları ile birlikte göle karşı kahvaltımızı yaptık. Yaklaşık 10 km süren bu yürüyüşten sonra en güzel hatıralar kısmına bir çizik daha atıp, hostele geri döndük.

Bu kadar yanardağ, plato, ova yeter bence. Artık Bali Adasının eşşiz denizine atmak istiyorum kendimi. İstikamet hoşgörünün ve huzurun hüküm sürdüğü Bali!

İjen Yanardağı / Banyuwangi- Java Adası

Endonezya

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s