Yurtdışında Gönüllü Çalışma Programı: WORKAWAY

Kamboçya’da karabiber tarlasında workaway aracılığı ile kalacak yer ve yemek karşılığında iş bulup bunu sosyal medyadan paylaşınca bir çok mesaj aldım. Herkese ayrı ayrı cevap veremeyeceğim için sizlere buradan genel bir bilgilendirme yazısı hazırladım. Böylece sizler de dünyayı gezmek için çok paralara ihtiyaç olmadığını görecek, bu web sitesi sayesinde dünyadaki diğer yüzlerce yabancı gezgin gibi farklı ülkelerde bir çok farklı iş yaparak yeni kültürleri tanıyacak, yeni tecrübeler, arkadaşlar edinecek ve bütün bunları yaparken de kalacak yer ve yemek için para vermeyeceksiniz.

1) Workaway sitesinin adresi nedir?
www.workaway.info

 

2) Kimler kayıt olabilir?
18 yaşını dolduran herkes

3)Workaway’a üye olmak ücretli midir?
Evet. Tek başınıza kayıt olmak için 29 dolar ödüyorsunuz.
Eğer yanınızda sürekli birlikte seyahat ettiğiniz biri varsa birlikte çift hesabı açabilir bunun için de 38 dolar ödersiniz.
Bu ücretler yıllıktır. Bir sonraki yıl devam etmek isterseniz tekrar ödeme yapmanız gerekmektedir.

4) Çift hesabına üye olursak yanımızdaki kim olmalı?
Eğer workawayde bir çift hesabı açacaksanız, ikinci kişi arkadaşınız, sevgiliniz, eşiniz, akrabanız ya da aile bireylerinden herhangi biri olabilir.

5)Çift hesabı açıp eğer karar değiştirsem tek kişilik hesaba çevirebilir miyim?
Çevirebilirsiniz. Ancak daha sonradan yine çift hesabına çevirmek isterseniz ek ödeme yapmanız gerekir.
Bu nedenle yolculuklarınızı sürekli farklı arkadaşlarla yapıyorsanız, ayrı ayrı hesaplar açtırnakta fayda var.

6)Ödeme yapmak güvenli mi? Hesap bilgilerim çalınır mı? 
Workaway dünya üzerinde binlerce iş veren ve gönüllüyü bir araya getiren bir kuruluştur. Üye olmak isteyen herkes ödeme yapmak zorundadır. Ödeme yapmak güvenlidir. Visa ya da master kartınızla veya varsa pay pal hesabınızla ödeme yapabilirsiniz.

7)Üye olurken ne yapmam gerek?
Sitenin dili İngilizce. Sayfada size sorulan bütün soruları İngilizce olarak eksiksiz ve detaylı bir biçimde doldurmalısınız. Böylece sadece siz iş ararken değil, iş verenler de gönüllü ararken aradıkları doğru kişiyi bulsunlar.

8) Bu sayfada istediğim ülkede iş bulabilir miyim? 
Eğer iş aradığınız ülkedeki iş verenler bu siteye üye olup ilan vermişse evet.

9)Ne tarzlar işler bulabilirim?
Workaway’e üye olan iş verenler her iş ve meslek gurubundan olabilirler. Sayfada aşçılıktan, çiftlik işlerine, hostel/otel işlerinden hayvan bakımına, öğretmenlikten tamirat tadilat işlerine çok geniş bir yelpazede iş bulabilirsiniz.

10)Bu işler süreli midir? 
İlgili ilanda iş veren bundan bahseder. İlanda bazen bu proje için en az iki hafta/bir ay/üç ay kalmanız talep edilir diye belirtilir. Süre belirtilmeyen işlerde siz ilana mesaj atarken sizin müsait olduğunuz tarih aralığı sorulur. Bu sizinle iş verenin arasında belirleyeceği bir durumdur. Ancak bazen beş gün diye gidip karşılıklı anlaşmaya bağlı olarak uzatıp kısaltabilirsiniz.

11)Iş veren başvurumu kabul ettikten sonra ne yapmam gerek? 
Anlaştığınız tarihte orada olmanız gerekmektedir.

12)Bulduğum iş vize isteyen bir ülkedeyse Workaway sitesi bana vize için yardımcı olur mu? 
Hayır. Workaway bir acenta değildir. Bu nedenle vize gerektiren ülkelerde siz iş verenden davet mektubu istemeniz gerekmektedir. Ancak ilk workaway tecrübesi olacaksa vize istemeyen ülkelerden başlayabilirsiniz.(vize sureci ile ilgili bilgim yok maalesef. İlgili ülke konsolosluğuna mail atabilirsiniz)

13) Yapacağım gönüllü iş karşılığında haklarım neler olacak?
Bu aslında iş verene göre değişiyor. İş verenlerin bir çoğu konaklama ve üç öğün yemek ihtiyacınızı karşılıyor. Ancak bazı ilanlarda sadece konaklamayı karşılayacağını, yemeğinizi sizin temin etmenizi gerektiğini söyleyenler de olabilir. Bütün detaylar ilgili ilanlarda belirtildiğinden yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemesi için iyice okuyup anlamalısınız. Bazı iş verenler yemek, konaklama dışında kaldığınız yerdeki motosiklet, bisiklet ya da araba gibi araçları kullanmanıza izin verebilir. Bazıları ücret talep edebilir.

14) Konakladığımız yerler nasıldır?
Iş veren kendisi için çalışacak gönüllüye kalacak yer hakkındaki bilgiyi ilgili ilanda belirtir. Burası bir ev, oda, hasır bungalow, hamak, hostel yatakhanesi vs olabilir.

15)Günde kaç saat çalışmam gerek?
Workaway işlerinin çoğu günde 4-5 saatlik işlerdir. Bu süreden artan zaman size kalır. Ancak saat konusunda esnek olmanız iyi olur. Bazen sayfada 5 saat yazar ama siz 8 saat çalışırsınız. Çalışma saatleri sizinle iş veren arasında belirlenir.

16)İş veren uçak bileti mi de karşılar mı? 
Hayır.

17)İngilizce seviyem nasıl olmalı? 
İngilizceniz kendinizi ifade edip karşınızdakini anlayacak kadar iyi olmalıdır.

18)Ingilizce dışında bir dil konuşuyorsam olmaz mı?
Ilanlar Ingilizce olarak karşınıza çıkacaktır ancak ilanda Fransızca/Almanca/ İtalyanca konuşan gönüllü gerekiyor diye de belirtebilirler.

20)Yemekler nasıl? 
Yemekler gideceğiniz ülkenin mutfağına has olacaktır. İlana göre değişkenlik göstermekle birlikte size yemek pişiren aşçı ya da ev sahibi olabilir, oradaki malzemelerle yemeği sizin yapmanızı isteyebilirler ya da size günlük yemek ihtiyacınız kadar para ya da kupon verip dışarıda yemenizi bekleyebilirler.

21)Türkiye’de de workaway işi bulabilir miyim?
Evet bulabilirsiniz. Ara kısmında ülkeyi Türkiye yaparsanız ülkedeki bütün ilanları görebilirsiniz.

22)İş veren benden para talep eder mi? 
Bazı ülkelerde özellikle Asya ve Afrika’nın fakir ülkelerinde bazı gönüllü projelerinde gönüllülerden günlük 3-5 dolar talep edilebilir. Bu da oradaki masrafların ve varsa çocukların ihtiyaçları için oluyor. Ilanda belirtilir.

23)Workaway’den para kazanabilir miyim?
Workaway bir gönüllü projesidir. Para kazandırma gibi bir amacı yoktur. Ancak yapacağınız işe bağlı olarak bahşiş alabileceğiniz işler olursa, az da olsa cep harçlığı kazanabilirsiniz.

Workaway dünyanın her yerinde size eşsiz tecrübeler kazandıran bir gönüllü programıdır. Seçeceginiz işler gittiğinizde beklentilerinizin çok üstünde olacağı gibi beklentilerinizi karşılamayabilir ya da alışkanlıklarınızın dışında olabilir. Bu nedenle esnek ve uyumlu bir yapıya sahip olmak çok önemlidir. Unutmayın bu para kazanacağınız bir program değildir. Değişik ülkelerde, farklı tecrübeler kazandırarak size vizyon katacak gönüllü programıdır.

Reklamlar

One thought on “Yurtdışında Gönüllü Çalışma Programı: WORKAWAY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s