Filipinler’de Devasa Final; Balina Köpekbalıkları

Burası Cebu Adasının güneyindeki Oslob şehri. İnsanlar buraya sırf balina köpek balıkları ile yüzmek için geliyorlar. Ada ile aynı ismi taşıyan Cebu şehrinden 3.5 saat uzaklıkta ve otobüs biletleri kişi başı 180 peso yani 14 lira. Etrafta hostel, otel, resort gibi konaklama yerleri var. Fiyatlar gecelik 45 liradan başlıyor çift kişilik odalarda.

Balina köpekbalıkları ile yüzmek için sabah 5.30 gibi uyanıp 6’da açılan bilet ofisine gidiyorsunuz. Erkenden gitmek iyi çünkü öğleden sonra yok. Burada önce size bilgi veriyorlar:

Balina köpekbalıkları zararsız hayvanlardır.
Her birinin üzerindeki desen ve noktalar farklıdır.
Dünyanın en büyük balığıdır (en büyük memelisi ise balinadır)
Boyları 18 metreye, ağırlıkları 34 tona kadar ulaşır.
Ağız açıklıkları 1 metreyi bulur.
Plankton ve küçük balıkları yiyerek beslenirler.
Koruma altındadırlar.
Bu hayvanları avlamak ve öldürmek burada suç teşkil ediyor.
Suya girmeden önce vücudunuza içeriğinde herhangi bir kimyasal olan krem, yağ, koruyucu vs sürmek yasak, hayvanlara zarar veriyor çünkü.
4 metreden fazla yaklaşılmamalıdır.

Kısa bir eğitimden sonra üç çeşit biletten birini almak için gişeye gidiyorsunuz:

Gelirim ama sadece botta otururum diyenler: 500 peso ( 38 lira)
Gelirim ama yüzerim de diyenler. Siz öyle deyince onlar da size maske ve şinorkel veriyorlar daha iyi görün diye: 1000 peso ( 76 lira ) Eğer isterseniz kişi başı 1 dolar vererek palet de kiralayabilirsiniz.
Arkadaş benim param çok, siz fakirler şinorkelle dalın ben tüplü dalar keyfime bakarım diyenler: 1500 peso (114 lira)

Biz ikinci grup için biletimizi alıp sıraya girdik. 6 kişilik botlarla kıyıdan 150 metre uzaktaki bölgeye gidip suya atlıyorsunuz. Etrafta sıra sıra dizilmiş onlarca bot var tabi balina köpekbalığı bekleyen. Botlardan biri balık kovası ile hayvanları besliyor. Hayvancıklar bottan gelecek balıklar için o rowenta süpürgesi gibi her şeyi içine hüplettikleri o minnoş ağızlarını açıp beklerken, diğer botlardaki insanlar da fotoğrafını çekiyor. Bu olay yaklaşık 30 dakika sürüyor. Sonra tekrar kıyıya dönüyorsunuz ve sıra diğer bekleyenlere geliyor. Bu böyle öğle vaktine kadar devam ediyor.

İşin aslına bakarsanız hayvanları beslemeye alıştırdıkları için her gün aynı yere geliyorlar ve birileri de bundan tonla para kazanıyor. Filipinler’de en düşük maaşın 120 dolar olduğunu düşünürsek, kişi başı alınan 20 dolardan ve her gün yüzlerce turistten ne kadar para kazandıklarını hesap edin artık. ( bu da tam Türk işidir, kim nerede çok para kazansa şundan şu kadar olsa bu kadar kazanıyordur diye hesap yapmaya başlar. Evet canım ben de Türküm 😂 ) Tabi bir de bunun hayvanları koruma kısmı var. Bir çok çevreci dernek buna karşı. Hayvanların doğal ortamlarından uzaklaştıklarını ve zarar gördüklerini düşünüyorlar. Buna kısmen katılmakla birlikte, böyle bir yaratıkla yüzmenin de ayrı bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.

DCIM100GOPROGOPR2117.

Yolda bazen böcek görünce tırsarken, suyun içinde 10-12 metrelik bir minnoşla karşılaşmak çok enteresan bir duygu aslında. Düşünsenize 4 katlı apartman kadar bir hayvan aheste aheste yanınızdan geçip gidiyor. Suya atlarken acaba dedim ama suya girince bir sakinlik geldi. Aslında kuyruğu bana çarparsa diye düşününce biraz panikledim ama baktım çarpmıyor bende anın keyfini çıkardım. Belki hayatımda bir kez yaşayacağım bir şeyi korkularım yüzünden mahvetmek istemedim. O jaws filmleri benim deniz sevgimi çok etkilemişti yıllar önce. 8-9 sene öncesine kadar suya bile giremezken simdi denizin ortasında bu devasa yaratıkla yüzdüm. İmkansız diye bir şey yok gerçekten.

İşte böyle pek kıymetli takipçiler. 3 haftalık Filipinler macerasının artık sonuna geldik. Akşam Cebu şehrine dönüyoruz. Couchsurfingten kalacak yer bulduk bir ailenin yanında. Yarın sabahtan başkent Manila’ya oradan da aktarma yeri olan Malezya’ya uçacağız. Tabi ki yine havalimanında uyuyarak geçecek bir gecenin ardından istikamet Endonezya! Yeni ülke yeni macera!

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s