Bohol Adası: Çikolatadan Tepe mi Olurmuş?

Kamboçya ve Filipinler’deki bünyeyi yoran yol halleri ve yemek yiyememe durumlarından sonra kendimizi Filipinler’in çikolata tepeleri ile ünlü olan Bohol Adası’na attık. Cebu Adası’nın üzerimde yarattığı olumsuz elektrikten sonra burası çok iyi geldi.

Küçük, şirin bir pansiyon bulduk, bahçesi olan. Marketten alışveriş yapıp kahvaltımızı bahçedeki çardakta yaptık. Şansımıza pansiyonun mutfağı da vardı. Yumurtalı, zeytinli, ekmekli kahvaltı yapmak çok iyi geldi. Bol bol da uyuduk. 

Bir akşam sinemaya bile gittik. Yola çıktığımızdan beri üçüncü gidişimiz oldu. Daha önce de Hindistan ve Malezya’da gitmiştik. Biletler kişi başı 120 peso (9 lira.) Salona giren istediği yere oturuyor burada.

Kaldığımız günler yağmurlu geçti adada. Yağmura rağmen atladık Carmen bölgesindeki şu meşhur çikolata tepelerine gittik. Kuru mevsimde tepeler de kuruduğundan kahverengi oluyor aynı sütlü çikolata gibi. Bu nedenle buraya çikolata tepeleri diyorlar. Şubat aylarında yağış  alması nedeniyle yeşil. Adadaki turlar yanına bir iki yer daha dahil edip 400 pesoya (30 tl) götürüp getiriyorlar.(giriş ücretleri hariç) Biz giderken kişi başı 55 peso (4.20 tl ) verdik otobüse. Giriş de 50 peso ( 3.8 tl) Adamlar tepelerden bile para kazanıyorlar. Ama değişik bir coğrafi oluşum. Toplam 1268 tane varmış. Bir de bizim ülkemizdeki doğal güzellikleri görseler çıldırırlar sanırım.

Dönüşte otostop çektik. Bir papaz bizi aldı. Az ötede bırakacak zannederken yolunu değiştirip istedik diye bizi önce yılan çiftliğine, sonra tersiyer hayvanı koruma merkezine götürdü.

20170128_154339

Ben yılan çiftliğine girmedim, Murat girdi. Ama dünyanın en küçük memelisi olan tersiyer hayvanlarını ikimizde görelim dedik. Giriş ücreti kişi başı 60 peso( 4.55 tl) Bu minnoşların vücut boyları 9-16 cm arasında olup etobur canlılar. Tuttukları ağaç dalını bırakmıyorlar. Gözleri beyinlerinden büyük ve vücutlarına oranla kocaman. Sadece bu taraflardaki bazı adalarda yaşıyorlar ve Bohol Adası da onlardan biri.

20170128_160212

Siz hafta sonunu nasıl geçireceksiniz bilmem ama bütün gün süren yağmur sonrası sırılsıklam şekilde kendimizi pansiyona attık. Bir çay yaptık, televizyonu da açtık film izledik. Evdeymiş gibi…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s