Kamboçyalılar’ın Tatlı Telaşı: Düğünler

Haydi iki dakika bırakın işi gücü de size Kamboçya usulü düğün nasıl olur onu anlatayım.

Çok uzun zaman önce evlilikler aileler tarafından ayarlanıyormuş. Görücü usulü yani. Ancak evlenmeden önce damat iki – üç yıl gelinin ailesi ile kalmak zorundaymış. Böylece gelinin ailesi damat adayını yakından tanır, kızlarını mutlu edip edemeyeceğini, evini geçindirip geçindiremeyeceğini anlarlarmış. Bu sürede tabi ki gelinle aynı odada kalmaları yasakmış. Bekaret çok önemli çünkü. Eğer evin babası damadı beğenirse evlenmelerine izin verirmiş eğer beğenmezse geri gönderirmiş. Bu durumda çok nadir olarak birbirlerini seviyorlarsa kaçarlarmış. O zamanlar yapılan düğünler bir hafta sürermiş.

Şimdilerde ise bu gibi geleneksel yöntemler yerini modern yöntemlere bırakmış ama düğün adetleri hala devam ediyormuş. Çiftler tanışıp evlenmeye karar verirse damat gelinin ailesinden kızı istemeye gidiyormuş ailesi ile birlikte. Ne kadar da bize benziyorlar : ))

Kamboçya’da düğünler iki gün sürüyor. İlk gün aileler için. İkinci gün herkes için; eş, dost, akraba, arkadaş…  Damat ikinci günün sabahı erkenden yemek meyve ve çiçek alıp gelinin evine geliyor. Evlilikler Budizm dinine göre yapılıyor. Tapınaktan gelen din adamı evde dini tören yapıyor çiftin evlenmeleri için. Bizdeki imam nikahına benziyor aslında. O sırada evde bulunanlar ellerinde mumlarla gelin damadın etrafında dönüyorlar. Boş olan ellerini mum ateşinin etrafında gezdirip rüzgar yapıyorlar ama mumu söndürmüyorlar böylece aşklarının da hiç sönmeyeceğine inanıyorlar. Daha sonra gelin damadın etrafına kurdela sarıyorlar ki evlilikleri sağlam olsun diye.

16105661_724359561061140_5843070952503121656_n

Sonra evli çiftin elleri üstüne kılıç konuyor ve aileler arkadaşlar ellerine para bırakıyorlar. Bu da takı töreni oluyor. Daha sonra evden biri gelin ve damadın bileklerine kırmızı kurdelalar bağlıyor. Bu da şans getirmesi için.

Daha bitmedi, şimdi saç kesme töreni başlıyor. Evliliğin gök yüzünden gelen kutsal bir şey olduklarına inandıkları için onlara mutluluk dilemek ve taze bir başlangıç yapmalarını sağlamak için ikisinin de saçını kesiyor gibi yapıyorlar.

Daha sonra damat kral ceketi giyiyor ve gelin gelip damadın ayaklarını yıkıyor. Bu gelinin erkeğine saygısını göstermesi için. Son olarak damat ve gelin birbirlerine meyve yediriyorlar. Bütün bu anlattıklarım evde yapılıyor.

Bütün bunlardan sonra akşama eğlence var tabi. Damat ve gelin bu sefer düğün yerinde sağdıç ve nedimelerle birlikte gelenleri karşılıyorlar. Modern evliliklerde beyaz gelinlik ve damatlık giyenler var ama geleneğe bağlı kalmak isteyenler yerel düğün kıyafetlerini giyiyorlar.

Gelenlere içki ve yemek ikram ediliyor. Bizdeki gibi kremalı gelin damat pastası yok.
Onun yerine yeşil fasulye yapışkan pirinç ve muzdan baton pasta yapıp onu yiyorlar davetlilerle birlikte.

Ve sonra balayı başlıyor, bu kadar tantanadan sonra hak ettiler tabi.

Evlenmeden önce gelin ve damat birlikte olmazlar eski geleneklere göre. Kadının bakire olması gerektiğini düşünürler. Çünkü birlikte olurlarsa erkek evlenmeden kızdan ayrılabilirmiş. Ama şimdilerde bunu pek önemsemeyenler varsa da yine çoğunluk buna özen gösteriyormuş.

Bir Kamboçya masalı dinlediniz efendim, onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine : )

Fotoğraflar internetten alınmadır.

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s