Yoksa Siz Karabiberi Serdar Ortaç Şarkısı Mı Sanıyordunuz?

Kamboçya’nın Kampot bölgesi karabiber üretimi ile son 20 yıldır dünyada önemli bir yere sahip.

Aslında yüz yıl önce ülkeye gelen Fransızlar karabiber tarlaları kurup üretim yapmaya hatta ihraç etmeye başlamışlar ancak Kamboçya’yı ölüm tarlasına çeviren Pol Pot emrindeki kızıl Kımer askerleri bu karabiber tarlalarını da lüks üretim diye tarumar etmişler.

Pol Pot rejiminden sonra tekrar üretime başlanmış ve yine dünyanın en iyi karabiberlerini üretmeyi başarmışlar.

Şimdi size soframızda ve yemeklerimizde çokça kullandığımız karabiberin hangi aşamalardan geçip bize ulaştığını anlatacağım. Bir hafta gönüllü olarak kalıp çalıştığımız çiftlikte konuyu iyice öğrendik. Gelen ziyaretçilere kaldığımız süre boyunca anlattık. Hiç Türk turist gelmediği için ben de sizlere anlatayım burada : ))

Karabiber çekirdekten de yetişeceği gibi biber ağacının dalından koparılan bir dalın Temmuz – Ağustos aylarında toprağa ekilmesi ile de yetiştirilebiliyor. Tabi ki çekirdekten yetiştirme kısmı çok daha uzun zaman alıyor. Toprağa gömülen dalın etrafına çubuk sokuluyor ki ona sararak uzasın. Karabiber aslında yetiştirme itibari ile üzüme çok benziyor.

16105897_723487161148380_6380344878190214690_n

Normalde ormanda yetişen karabibere aynı atmosferi sağlamak için etrafına ve tepesine bambu gölgelikler konuluyor. Böylece hem güneş ışınlarının ve rüzgarın doğrudan gelmesi engelleniyor hem de kuşlara karşı bir önlem oluyor.

Kaldığımız çiftlikteki biberler tamamen organik olarak üretiliyor. Ağaçları tırtıl ve sivrisinekten korumak için nim ağacı ve limon otu bitkisinin yapraklarından hazırlanan doğal solüsyon da ağaçlara sprey ile uygulanıyor. Büyük işletmeler bununla uğraşmak yerine kimyasal solüsyon uyguluyorlar.

Gübrelemede ise suni gübre değil, inek ve yarasa gübresi kullanılıyor. Ben yarasa gübresinin faydasını buraya gelince öğrendim. Etraftaki mağaralardan yarasa gübresi toplanıyor ve yılda üç kere ağaçların etrafına açılan çukurlara gübreleme yapılıyor. Ağaçlar haftada üç kez sulanıyor.

Biber ağaçları ilk üç yıl hasat edilmiyor. Üçüncü yıl sonunda Mart ve Mayıs ayları arasında üç ay sürecek hasat mevsimi başlıyor. Dallardaki salkımlar tek tek toplanıyor. Yetişkin bir ağaçtan yaklaşık 1.5 kg tane biber elde ediliyor.

Üzüm salkımına benzeyen biber salkımları yeşil olarak toplanıyor ve salkımın yüzde seksenlik kısmı karabiber oluyor, ucundaki yüzde yirmilik kısmı ise kırmızı tane biber. Bu yüzde yirmilik kısmı da ikiye bölünüyor ve yarısı su ile ezilerek dışındaki kırmızı kabuğu çıkartılıyor ve kalbindeki beyaz tane alınıyor. Bu da beyaz renkli tane biberi oluşturuyor.

16003152_723488791148217_4737085713827291891_n

Ayrıştırılan bu biberler dört – sekiz gün süren kuruma sürecinden sonra içlerinden kırıkları ve iyi olmayanları tek tek cımbızla ayıklama işleminden geçiyor. (Bu bahsettiğim tek tek ayıklama olayı küçük çiftliklerde yapılıyor. Ticari amaçlı büyük üretimler fabrikalarda makinalar aracılığı ile bantlarda ayrıştırılıyor.

Daha sonra ise tane halinde paketlenip satışa sunuluyor.

İşte tarladan soframıza gelen karabiberin hikayesi bu. Tuzla iyi arkadaş olmalarına rağmen fiyatının daha pahalı olması üretim sürecindeki zorluklardan ve işçilikten dolayıdır.

Organik tane biberler fabrika çıktılarına göre tabi ki daha pahalıdır. Çünkü hepsi el emeği göz nurudur.

Sadece karabiber deyip geçtiğimiz bu baharat onlarca insanın yıllarca vakit ve emek vermesiyle ortaya çıkıyor. Bundan sonra her kullandığınızda bunu hatırlayın.

Tuzunuz biberiniz sofranızdan ve hayatınızdan eksik olmasın : ))

Berra

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s