Tarihin En Karanlık Sayfalarından Biri: Kendi Halkına Kıyan Diktatör Pol Pot ve Kızıl Khmer Askerleri

Ölüm Tarlalarına Yürüyüş

20. yüzyılın en büyük katliamlarından biri olan ve ülkeyi ölüm tarlalarına çeviren diktatör Pol Pot önderliğindeki Khmer Rouge ya da diğer bir adıyla Kızıl Khmerler, sekiz milyonluk ülkede 1975-79 yılları arasında üç milyon kişinin ölümüne sebep oldular. Şimdilerde gidenlerin hatıralarında güzel anılar bırakan Kamboçya’nın, acılarla dolu bu karanlık tarihi hala insanların hafızalarından silinmiş değil maalesef.

Kamboçya 1853-1953 yılları arasında Fransa’nın sömürgesiydi. Ancak 1953 yılında bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bağımsızlık ilanından sonra geçen güzel günler, yaklaşık 15 yıl sonra ABD’nin Vietnam’ı vurmasıyla son buldu ve Kamboçya da durumdan etkilenip, bombalara maruz kaldı.

1970 yılında ülkede olan darbe sonrası Çin’e kaçan Kral Sihanouk’un boşluğunu fırsata çevirmeye çalışacaklardı elbet. Tabi ki bunların başında Fransa’da eğitim görüp krala karşı ayaklanmaya katılan komünistler geliyordu. O sıralarda Fransa’da eğitim görüp ülkesine geri dönen Pol Pot da ( gerçek adı Saloth Sar) Kızıl Khmerler’in başına geçerek kralı deviren orduya karşı savaş açtı ve ülkenin yeni başbakanı oldu. Bunda desteğini aldığı devrik kral Sihanouk’unda payı var tabi ki. Yönetimi ele geçiren Pol Pot halk tarafından sevinçle karşılanmıştı ancak kimsenin onun şeytani planlarından haberi yoktu.

Fransa’dayken etkilendiği komünizmi kendi ülkesinde hastalıklı bir biçimde uygulanmaya koyup, rejim için tehdit unsuru olan ve kapitalizme hizmet ettiklerini düşündüğü meslek sahiplerini, entellektüel ve eğitimli kişileri yani çiftçi olmayan herkesi kendi çiftçi toplumunu yaratmak için öldürmeye başladı. Tabi öncesinde yaptıkları anonslarda şehirlerde yaşayan halkın yanlarına eşyalarını dahi almadan evlerini terk etmelerini ve köylere yerleşmelerini duyurmuşlardı. Tabi bunu yaparken dış güçlerin yani Amerika’nın saldırından korunmak için olduğu yalanı söylendi. Binlerce insan yollara düşüp aç susuz bir şekilde pirinç tarlalarına gitmeye başladılar ancak yaşlılar ve çocuklar bu sefalete dayanamayıp yollarda hayatını kaybetti.

Vahşetin Sesi

Pol Pot’a göre modernize olmuş her şey zararlıydı; insanın eğitimlisi, çiftçilik dışında kalan mesleklerin tamamı. Ülkedeki eğitimli herkesi hedef alarak onları casuslukla suçlayıp önce hapse attı sonra işkence ile öldürmeye başladı. İnsanlar ne yazık ki çok ağır işkencelere, tecavüzlere, şiddete ve açlığa maruz kaldılar. Hastaneler, tapınaklar, okullar, pirinç ve basit bir kaç sebze dışında üretim yapan tarlalar Kızıl Khmerler tarafından tarumar edildi. Çocuklarının gözleri önünde önce babaları öldürüldü. İntikam almasın diye bebek dahi olsa o ailelerden geri kalan herkesin vahşice canı alındı. Bebekler annelerinin gözleri önünde ağaçlara hunharca vurularak parçalandı. Tabi ülkede bunlar olurken,  gelecek yardımları ve müdahaleleri önlemek için dış dünya ile bağlantıyı kopartıp sınırları kapattılar. Acımasız ve hastalıklı şekilde katliam yapan Pol Pot liderliğindeki Kızıl Khmerler, dört yıl içinde üç milyon kişiyi öldürdüler. O dönemde kurşun pahalı olduğu için insanları öldürürken en ucuz yöntemleri kullandılar. Balta, keser, demir çubuklar, çivili bambu sopalar hatta palmiye ağacının testereyi andıran keskin sivri kenarlı yaprakları.

15977075_724008887762874_6532763730336427588_n

Başkentte Killing Fields dedikleri bu ölüm tarlalarını gezerken verdikleri kulaklıklarda söyle diyordu; “Kızıl Khmerler insanları topluca öldürüp işkence yaptıkları bu tarlalarda
sesleri duyulmasın diye müziğin sesini sonuna kadar açarlardı.” O anda arka planda çalmaya başlayan müzikle kalbim sıkıştı resmen. Çünkü milyonlarca insan sadece bu şarkıyı dinleyerek acımasız bir şekilde katledilmişti.

Aradan geçen onca zamana rağmen geride kalanlar ülkede yaşanan bu travmayı atlatamadı maalesef. Pol Pot despotizmini bizzat yaşamış olan nesiller, eğitimli kişileri hedef alan bu vahşetin, gelecek nesillerin de başına gelebileceği korkusu ile çocuklarını eğitimlerinin ortasında ya okuldan alıyor ya da hiç okula göndermiyorlar hala. Ülkenin dört bir tarafına gömülen mayınlarla kolunu bacağını kaybeden binlerce insan var. Hala milyonlarca mayının ülkede gömülü olduğu tahmin ediliyor.

Bu katliamlar 1979 yılında Vietnam’ın ülkeyi işgal etmesine kadar sürdü. Yapılan araştırmalarda toplu mezarlar, işkence odaları ve işkence aletleri bulundu. Daha sonra
burası bir soykırım müzesine çevrildi.

Aslında burada batının iki yüzlüğüne de değinmek lazım. Kızıl Khmerleri deviren gücün Vietnam’dan gelmesi ve Vietnam’ın Sovyet rejimi benzeri bir komünizmi benimsemesi nedeniyle soğuk savaşta Sovyetler Birliği karşıtı olan batı ülkeleri, Pol Pot rejimini 1992 yılına kadar Birleşmiş Milletler nezninde ülkenin meşru yönetimi olarak kabul etmeye devam etmiştir. Ülkesine bunca acılar çektiren bir yönetimin, demokrasiyi savunduğu söylenen batı tarafından yıllarca desteklenmiş olması da ironik bir davranıştır.

Bütün bu katliama sebep olan Pol Pot’a ne oldu peki?

İktidardan düştükten sonra Tayland sınırına yakın dağlara kaçtığı ve uzun yıllar burada kalan Kızıl Khmer kuvvetleri ile hüküm sürdü. İkinci kez evlendi ve torunlarını dahi gördü. Kızıl Khmerler Pol Pot’un 1998 yılında kalp krizi sonucu öldüğünü açıklamışlardır. Ancak diğer bir iddiaya göre sıtmayla mücadele ilaçları ve sakinleştirici alarak intihar etmiştir. Diğer bir iddiaya göre de Kızıl Khmerler içindeki muhalif kanatlar tarafından zehirlendi. Pol Pot ölümünden önce kendisiyle yapılan röportajda “milyonlarca insanın öldürülmesi ile alakalı vicdanının rahat olduğunu ve bunları kendi başına yapmadığını açıklamıştır.

15941394_724008781096218_5988564112110031691_n

Başkent Phnom Penh’deki bu ölüm tarlalarını gezerken, kulaklıktan dinlediğim bütün bu yaşananlar ve bu işkencelere maruz kalmış bir aileden kurtulan bir Kamboçyalı’nın anıları hayatımdaki en büyük üzüntülerden birini yaşattı bana o gün.

Dünyada böyle hastalıklı zihniyetlerin peşinden gidip masumları öldüren, hayatı kabusa çeviren her şeye ve herkese lanet olsun!

Berra

Kamboçya/ Phnom Penh

Not: Resimler internetten alınmıştır.

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Reklamlar

2 thoughts on “Tarihin En Karanlık Sayfalarından Biri: Kendi Halkına Kıyan Diktatör Pol Pot ve Kızıl Khmer Askerleri

  1. birinci resim , su yoluna saklanmis aile diyelim , vietnam ,la ilgilidir ……………………bir ucak saldirisindan saklanan aile dir ,

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s