Kamboçya’da Karabiber Çiftliğindeki Günlerimiz

Kamboçya’nın Kampot şehri dünyada kaliteli karabiber üretimi ile ünlü ve bu nedenle bölgedeki çiftlikler çok turist alıyor. Biz de Kamboçya gezimiz sırasında internette gönüllü iş ilanlarına bakarken bu çiftliklerden birini bulduk ve kalacak yer, yemek karşılığında çalışarak, bu küçük çiftlikte sekiz gün geçirdik.

Çiftliğe Sihanoukville’den otostopla geldik. Gelene kadar altı araç değiştirdik ve bizi alan son araç çiftliğin kapısına kadar bıraktı hava kararmak üzereyken. Tanışma faslından sonra bize içinde tuvaleti ve duş yeri olan bir küçük bir kulübe verdiler. Dört tarafı hasırla çevriliydi , tepede de hasır bir şemsiyesi vardı. Çatı gibi kapatmadığından etrafı açıktı. Bu nedenle içeride kurbağa, kertenkele, kelebek, sinek, böcek eksik olmuyordu. Doğanın tam ortasında yaşayınca bunlar artık sıradanlaşıyor bir süre sonra. Tuvaletin içinde bir kurbağa vardı mesela. Tam tepemizde de geceleri belirli aralıklarla ses çıkaran geyko… (Bir tür kertenkele) Kulübedeki üçüncü kişi oldu 🙂

Yemek konusunda gayet şanslıydık diyebilirim. Çünkü umduğumuzdan çok daha iyi şartlarda beslendik. Çiftlikte, gelen turistlerin yemek yemesi için bulunan restaurant aşçısı bizler için de günde 3 öğün yemek pişiriyordu. Sabah kahvaltısında müsli ve meyve, öğle ve akşam yemeklerinde yağsız tuzsuz yapılan pilav, yanına çeşitli sebze, köri, balık ve deniz ürünlerinden oluşan yemekler yiyorduk. Öğleden sonra herkese buzlu meyve püresi hazırlıyorlardı. Gün boyu çay, kahve, su sınırsızdı ve kola, fanta, bira gibi kutu içeceklerden de bir tane alma hakkımız vardı. Benim de arada mutfağa girip yemek yaptığım oluyordu. Bir gün zeytinyağlı fasulye bile pişirdim mesela.

Bizim gibi altı gönüllü daha vardı çiftlikte; biri Rus, dördü Fransız diğeri de Kimer’di yani Kamboçyalı. Yaş grubumuz yirmi üç ile otuz beş arasında değişiyordu ve en yaşlı olan bizdik tabi ki : )

16106033_724309701066126_9069578664919545673_n

Herkes çiftlikte bir işin ucundan tutuyor; gelen turistlere bilgi verip etrafı gezdiriyor, bulaşık yıkıyor, bahçeyi temizliyor, sofrayı hazırlıyor, restauranttaki müşterilere servis yapıyor, alışverişe gidiyor, kuruyan karabiberleri ayırıp paketliyor hatta marangozluk işleri bile yapıyordu. Biz saydığım bütün bu işleri yaptık burada. Sabah 7.15 gibi kalkıp on metre ötedeki iş yerimize gidiyorduk : )) İstanbul’da günde 85 km git gel yapıyordum trafikte oysa…

Kahvaltımızı yaptıktan sonra saat ona kadar etrafın toparlanması ile meşgul olup, sonra gelen ziyaretçiler ile ilgileniyorduk. Kim boşsa yapılması gereken işi yapıyordu. Akşam beşte ziyaret bittiğinden biz de akşam yemeği hazırlığına girişiyorduk. Aslında bütün gün çalışıyor gibi gözüküyorduk ama o kadar rahat çalışıyorduk ki kimi zaman hamakta, kimi zaman restaurantta vakit geçirip diğer arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Yemek bitince yapacak başka bir şey olmadığından buradaki diğer gönüllülerle iskambil oynuyorduk.

Çiftlik sahibi olan otuz üç yaşındaki Kamboçyalı  Sothy, 4 yıl önce şimdi 82 yaşında olan bir Alman ile evlenmiş. Bir de bebek evlat edinmişler, ismi Hana. Bir buçuk yaşındaki bu dünya tatlısı kız çocuğu, bütün gün bahçede çıplak ayakla dolaşıp duruyordu.

16114551_724309617732801_1560671204568971314_n

Bambaşka bir hayat yaşadık bu çiftlikte. Daha önce hiç tecrübe etmediğimiz… Mesela soframızda en çok kullandığımız karabiberin nasıl yetiştiğini ne aşamalardan geçtiğini öğrendik, tecrübe ettik. Üretim aşamalarını yakından gördük. Çiftlikte çalışan yerel insanların hayatlarını yakından gözlemleme şansımız oldu. Yollarda zaten bir çok insanla tanışıyorduk ama bu çiftliğe gelen ziyaretçilerle kat be kat arttı.

Şunu söylemeliyim ki beş kuruş harcamadan yurt dışında böyle tecrübeler yaşamanız mümkün. Evet döviz çok arttı ancak alacağınız bir uçak bileti ile, dünyanın her hangi bir yerinde bu tarz gönüllü işler bulabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda size karabiberin nasıl yapıldığını anlatacağım.

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s