Kamboçya’da Çarşı Her Şeye Karşı

Yollarda bir çok insanla, farklı ülkelerden bir çok gezginle tanıştık. İki yıldır motoruyla dünyayı gezen Philip de onlardan biriydi.

Philip İsviçreli bir bilgisayar mühendisi. Kendi ülkesinde evi, işi, düzenli bir hayatı varken her şeyi geride bırakıp motoruyla birlikte düşmüş yollara. Çünkü yaşadığı hayat, arkadaş buluşmalarındaki konuşulan konular, toplumsal kurallar çok sıkıcı gelmeye başlamış, o da daha fazla dayanamamış. Yaşamayı istediğim hayat değildi bu, şu an hayatın içindeyim ve iliklerime kadar yaşıyorum diyor! Çalışırken biriktirdiği parayı harcıyor, parası yettiği kadar da yola devam etmek istiyor.


Daha önce de seyahat etmiş ama şu andaki seyahatine 2014 yılında başlamış. Biz kendisiyle Kamboçya’nın Otres Köyü’nde kaldığımız hostelde tanıştık. Hikayesini dinleyince bir de ortak arkadaşımız olduğunu öğrendim; Şölen. Kendisi tek başına dünyayı gezen kadın gezginlerden biri bu arada, daha yüz yüze tanışmadık ama yakından takip ediyorum Şölen’i. Adı gibi kendisi de oldukça renkli. Dünya gerçekten küçük.


Philip yolculuğunun üç ayını Türkiye’de geçirmiş. Hemen hemen her şehre ayak basmış. Bir de Türk kız arkadaşı olmuş, ondan da biraz Türkçe öğrenmiş. Bir anda dönüp “geliyor beş kardeş” deyince çok şaşırdım. Hele motorundaki Çarşı imzasını görüp de bana “Çarşı her şeye karşı” deyince bu adamın İsviçreli olduğuna inanamadım :))

Bilgisayar mühendisi olmasına rağmen, yollarda motor tamir etmeyi de öğrenmiş. Hatta öyle bir seviyeye gelmiş ki klasik motorları yenileyip, satma işine girmiş. Hala Kamboçya’da. İnsanlara motor dersi veriyor, çevre temizliğine yardımcı oluyor bir yandan da hayatın tadını çıkartıyor tabi ki.

Motorunun adı Anna Lisa, gittiği her ülkede tanıştığı, evinde kaldığı insanlar ona bir hatıra bırakmış. Ama en güzelini ön tekerleğin çamurluğuna yazmışlar:

16830774_10211614893629189_3729016607937773577_n

Yaşasın hayat, hayallerinin peşinden git!

OtresVillage / Kamboçya

Fotoğraf:  Mario Çıkman https://www.instagram.com/marioiyiarts/

 

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s