Sen Hiç Süper Kahraman Gördün Mü?

Kamboçya denince benim aklıma iki şey geliyor; biri Angkor Wat (tapınak şehri) diğeri de Aynebilim Aşevi. Sizlere bir ara Angkor Wat’ı anlatacağım ama önce Aynebilim Aşevi’nin süper kadını ve oradaki harika çocuklardan bahsetmek istiyorum.

Klavye kahramanlığının ötesine geçen bir Türk kadınının Kamboçya’daki başarı hikayesidir bu. İstanbul’daki rahat hayatını, bir dergide gördüğü haberle bırakıp gidecek kadar gözü kara bir kadın var karşımızda; Ayn! 400 kişilik köye her gün yemek çıkartan aşevi kurması,  kiraladığı araziye küçük de olsa sınıflar yaptırıp  yaklaşık 100 çocuğun eğitimine destek vermesi, onların her şeyi ile ilgilenmesi, evleri yıkılanlara yeniden ev yaptırması, yetmezmiş gibi ona sığınanlara kapısını sonuna kadar açması ve bütün bunları da sadece gelen bağışlarla yapıyor olmasının hikayesidir bu. Biz 2017’ye bu köyde bu güzel kalpli kadın ve onun küçük melekleri ile birlikte merhaba dedik. Sevgiye, ilgiye hasret bu küçücük kalplerin gülüşleri, sarılışları kalplerimizi eritti resmen.


Yokluğun her türlüsünü yaşıyorlar tek gözlü teneke evlerinde. En çok da sevgiye hasretler. Öyle bir sarılışları var ki anlatamam, yaşanması lazım… O kadar güzel gülüyorlar ki dünyalara bedel…
Gülen gözleriyle Çakılı, sürekli üstünü başını kirleten Çamur Şevket’i, anneleriyle birlikte Ayn’a sığınan ikiz bebekleri, utangaç gülümsemesiyle Tombiş’i görmek için taaa Kamboçya’ya gitmeye değer.

Acımasız Pol Pot rejiminin bıraktığı ölüm tarlalarının karşısına “Yaşam Tarlaları” açan ve bu insanlara yepyeni bir dünyanın kapısını aralayan Ayn ve kurduğu aşevinin Kamboçya’daki hikayesini ve çalışmalarını aynssoupkitchen.com adresinden takip edebilir, destek olabilirsiniz.

Biz hayatımızın en güzel anıları bölümüne bir çizik daha attık onlar sayesinde. Keşke dünyadaki bütün çocukların buradaki gibi bir süper kahramanı olsa ve adını üç kere söyleyince onlar için mucizeler yaratsa…

Not: Çocuklarınıza, sevdiklerinize doğum günlerinde en güzel hediyeyi bu çocuklara pasta ısmarlayarak verin. Onlar pastalarını yerken, Ayn’ın çekip göndereceği fotoğraf da sizlere hatıra kalsın.

Sevgiyle kalın

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s