Tayland’ın Uzun Boyunlu Kadınlar Kabilesi: Padaunglar

Tayland’da Chiang Mai şehrinin köylerini gezerken ziyaret ettiğimiz yerlerden biri de boyunlarına taktıkları halkalar ile ünlü olan Padaunglar ya da diğer isimleriyle Karen Uzun Boyun Kabilesi’ydi.

Günümüzde estetik bir obje olarak kullandıkları pirinçten yapılan, boyunlarına, dizlerine ve bileklerine taktıkları bu halkalar,geçmişte kendilerini kaplan ya da ayı gibi vahşi hayvan saldırılarına karşı korumak üzere kullanılıyormuş.

Ana vatanları Tayland sınırına yakın Burma’nın (Myammar) Kayah eyaleti olmasına rağmen, bir kısmı 1900lü yılların başında ülkelerinden kaçıp Tayland’a gelmişler. Tibet-burma dil ailesine ait olan Kennik dili anadilleri olmasının yanında Thai dilini de konuşuyorlar.

Ziyaret ettiğimiz bu köy yaklaşık 50 kişilik nufusuyla Karen-Padaunglarının en küçük kabilesiymiş.

Bu halkaları takmaya 4-5 yaşında başlıyormuş kız çocukları. Bilezik gibi halka halka değil, tek parça spiral şeklinde olup boyna sarılması şeklinde kullanılıyor.Uyurken bile çıkarmıyorlarmış.

20161206_093520_Richtone(HDR)

Rehberimiz bize bu halkaları 4-5 senede bir değiştirip büyüttüklerini söyledi. Tabi bu pirinç halkalar büyüdükçe ağırlığı da artıyor. Padaung kadınları boyunlarında yaklaşık beş kg ağırlıkla dolaşıyorlar. Halkayı çıkardıklarında ölmüyorlar ama boyunlarını da dik tutamıyorlarmış rehberimizin söylediğine göre.

Biraz İngilizce bilen 17 yaşındaki Minye’ye acıtmıyor mu canını diye sordum, hava sıcak olduğunda yara yapıyor dedi. Sadece boyunlarında değil; el bileklerinde ve dizlerinde de
kullanıyorlar bu halkaları etrafına sardıkları renkli kumaş parçaları ile birlikte. Minye havasızlıktan yara olan yeri gösterince üzüldüm.

Bu kabilede yaşayanların hepsi Myammar’da doğmuş ve buraya gelmişler. Bazıları hiç okula gitmemiş. Myammar’da okula gitme şansı olanlar ise en fazla ilkokul seviyesinde
eğitim görebilmişler. Minye ise okula hiç gidemeyenlerden. Yaşadıkları hasır kulübelerin önlerine kurdukları tezgahlarda turistlere hediyelik eşya satıyorlar. Minye’ye peki okuman yazman yok paraları nasıl ayırt ediyorsun dedim, aklıma yazıyorum dedi : )

Padaung erkekleri ise fil bakıcılığı yaparak ya da yakınlarda bulunan nehirde turistlere bambu sallarda rafting yaptırarak para kazanıyorlarmış. Kadınlar ise yukarıda bahsettiğim tezgahlarda el dokuması fular ve hediyelik eşya satarak ailelerine katkıda bulunuyorlarmış.

Bu köyde yaşayan rehberimizin anlattığına göre bu kabilede yaşayan bir çok Padaung ailesinin oturma izni yokmuş, yani ülkede kaçak statüsündeler. Bazen polis köye baskın yapınca hemen arkalarında bulunan dağlara kaçıp orada saklanıyorlar, ortalık durulunca yerlerine geri geliyorlarmış. Köye polis geldiğinde kabile şefi bazen polise rüşvet vererek geri gönderdiği  de oluyormuş rehberin anlattığına göre.

Kabiledeki kadınların bir çoğu ile tek tek tanıştım. Hatta 13 yaşındaki Milo’nun saçına balık sırtı örgü bile yaptım : ) En yaşlısı 44 yaşında olan Masya, köyün de en uzun boyunlu kadını.Evini görmek için izin istedim, hemen tamam dedi. Hasır kulübede sadece bir yer yatağı (sivrisinekten korunmak cibinliği ile birlikte) bir de 3 gözlü plastik dolabı ve sepeti vardı.

20161205_151649_Richtone(HDR)

Yemek konusuna gelince; onlarda Asya’nın tamamında olduğu gibi en çok pirinç tüketiyorlar. Sebzeleri haşlayıp çorba diye de içtikleri oluyor. Biz oradayken kabile şefinin doğum günüydü. Mangalda domuz eti yapıp köye dağıttı.Herkese bir de guava denilen meyve ve bir paket mısır cipsi verdi doğum günü şerefine. Kabiledekiler çok mutluydu o akşam.

Köyün en neşeli grubu tabi ki çocuklar. Ellerinde turistlerin gelirken getirdiği bir iki oyuncak dışında, daha bir aylık olan köpek yavruları en sevdiği oyuncakları. Yavruları plastik arabaların üzerine bindirip köyde gezdirmeye bayılıyorlar. Bir de sapan pek popüler buralarda. Erkek çocukların elinde sapan kuş avlıyorlar.

20161205_144843_Richtone(HDR)

Bulundukları köy Tayland’ın kuzeyi olduğundan hava akşamları serin oluyor. Köy meydanında yaktıkları ateş ile hem ısınıp hem de etrafında dans ediyorlar. Tabi bu danslara köylerinde kalan yabancılar da eşlik ediyor.

Anavatanlarından Tayland’a kaçıp gelirlerken bu kadar ünlü olacaklarını hayal ettiklerini sanmıyorum. Ülkedeki turist acentaları uzun boyunlu kadınların bulunduğu bu köylere sürekli tur düzenlediği için tamamen turistik bir hal alsa da, Myammar’da hala dokusu bozulmayan kabile olduğunu zannediyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s