Orada Küçük Bir Ülke Var Uzakta

Laos deyince ilk olarak aklınıza ne geliyor?

15 gün geçirdiğimiz bu küçük Asya ülkesine gelmeden önce benim de pek bir fikrim yoktu açıkçası. Yolculuğa hazırlık aşamasında haritadan haydi buraya da gidelim diye seçtiğimiz ülkelerden biriydi.

Biz çok güzel iki hafta geçirdik bu küçük ülkede. Burası tam anlamıyla bir doğa harikasıymış. Eğer trekking ve kaya tırmanışı tutkunuysanız tam size göre. Dünya’da gerçekten el değmemiş doğa mucizelerine tanıklık edeceğiniz bir ülke burası. Her yer yemyeşil mesela; toprak ana cömertçe dağıtmış ülkenin her bir yanına doğal mağaraları, şelaleleri, nehirleri, gölleri, sonsuz bir evrende yürüyor hissi veren o tarlaları…

20161217_142147_Richtone(HDR)

Dil konusu biraz sıkıntı olabiliyor ama. Çok turistik yerlerde bile bir yemek siparişi vermek bazen cidden zor. Karabiber istediğimi anlatamadım mesela. En son Rusya’da tren taklidi yapmıştık istasyona gitmek istediğimizi söylemek için burada da tavuk taklidi yaptık bir garson kıza : )

Laoslular içmeyi çok seviyorlar. Tiger viski diye bir içkileri bir de yüzde altmış beş alkol oranlı pirinç şarapları var. Kafalar bir dünya hepsinin aksam 9’dan sonra : )

Ot diye tabir edilen mariuhana serbest. Hatta Vang Vieng şehrinde bir kafede kekini, krepini, çayını, kahvesini hatta omletini bile satıyorlar. Hepsinin porsiyonu 12 dolar.

Yeme içme’de tabi ki yine pirinç ve noodle baş rolde, Sokaklarda sokak yemeği yapanlar da oldukça fazla. Biz hiç restauranta gitmeden bu sokak satıcılarından aldığımız yemekleri akşamları kaldığımız hostellerde yedik. Kendi yemeğimizi pişirdiğimiz de oldu, başkalarının yemeklerine ortak olduğumuz da… Pelteleşmiş domuz ve dana kanı da yiyorlar. Üzerine bir de soğan doğrayıp, taze kişniş serpiyorlar aroma katsın diye. Gözümle gördüm yeminlen adam kaşık kaşık yedi önümde koca tepsiyi. Bana da ikram etti arkadaş. Yahu ben daha sen yerken bakamıyorum nasıl yiyeyim ki pelteleşmiş kanı? (Bu arada bu buraya özel bir şey değil. Domuz kanı bir çok ülkede tüketiliyor farklı şekillerde

Yollar çok virajlı ve bozuk. Kısa mesafeli yolculuklar bile saatler alıyor. Yataklı otobüsleri var uzun yolculuklarda kullanılan. İki kişi yan yana yatıyorsunuz. Gece yolculuklarının vazgeçilmezi.

Hostel fiyatları kisi başı 3 dolar ile 7 dolar arasında değişiyor şehrine göre. Tabi ki yine yatakhanede… Çift kisilik odalar ise 14 dolar civarı. Ama Don Det adasında 5 dolara hasır kulübe bulduk nehir kenarında

En güzel gün batımlarını Laos’da gördüm. Buraya gelene kadar Tayland ilk sıradaydı oysa.

Diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi burada da motosiklet en önemli ulaşım aracı Her gelen de etrafı gezmek için motor kiralıyor (scooter). Fiyatlar şehrine göre günlük 5 dolar ile 10 dolar arasında değişiyor.

Ulkede Fransiz kolonizasyonunun hala izleri duruyor ve Laos’a çok fazla Fransız turist geliyor. Almanlar ise ikinci sirada.

Ülke fakir gerçekten. Büyük şehirler dışında kaldı ki oraların bile bazı bölgelerinde ve köylerinde evler hep derme çatma. Tuvaletler genelde alaturka. Köy evlerinde evin dışında tuvalet olması çok olağan. Başkent dışındaki lokanta ve kafeler de çok derma çatma. Köyleri de çok güzel Laos’un. Fakir ama güler yüzlü insanların bu kırık dökük evlerde yaşadığı, sokaklarında çocukların neşe içinde gelen geçene el salladığı, masmavi gökyüzü altındaki bu köylere bayıldım ben.

Çocukları çok tatlı : )

20161221_134904

Tayland’ın adının çıkmasına sebep olan fuhuş turizmini Laos’da engellemek amacıyla bir takım katı kurallar koyulmuş ülkede. Yerli bir kadınla yabancı bir erkeğin yan yana gelmesi bile hapis cezasına varacak yaptırımlara gidiyormuş. Evli iseniz o zaman durum ayrı tabi.

Insanları çok sıcak kanlı. Mutlaka yolda görünce merhaba diyorlar. (Laos dilinde merhaba Sabadii demek)

Laos’a bir daha gelir misiniz derseniz cevabımız çok net; Evet! Tayland’dayken oldukça kolay bir şekilde alacağınız bir aylık Laos vizesi ile bu ülkenin altını üstüne getirebilirsiniz. Yolunuz bu taraflara düşerse bence uğrayınız efendim : ))  (Vize prosedürünü en üstteki vizeler kısmında yazdım)

Motosiklet günlükleri tadında zamanlar yaşayıp, kaldığınız hostelde 3 liraya alacağınız koca bir şişe biranızla gün batımlarına şerefe deyip, güler yüzlü Laoslularla sohbet edebilirsiniz burada.

Tayland sınırından geçip geldiğimiz ilk gün, acaba burada ne işimiz var diye birbirimize sorarken, şimdi iyi ki gelmişiz diyoruz.

20161218_151841_Richtone(HDR)

Luang Parabang, Vang Vieng, Viantien ve 4000 adalar bölgesinde geçirdiğimiz günlerden sonra, rotamız Kamboçya. Yeni yıla orada olacağız gibi gözüküyor. Yoğun sezon olması nedeniyle ulaşım çok pahalı Laos’da. Adamlar 20 km ötedeki sınır kapısına götürmek için 13 dolar (45 lira) istiyorlar. Tabi bir de bundan sonrası var. Siem Reap’e gideceğiz. Hani su meşhur Ankor tapınağının olduğu şehre. Bize yine otostop gözüktü… iste böyle sevgili dostlar. Bir yere varmaktan ziyade yolda olmanın keyfini seviyoruz biz.

Kamboçya’da görüşmek üzere.

Sevgiler

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s