Phi Phi Adası (Koh Phi Phi)

Phi phi adası Tayland’ın en popüler noktalarından birisi. O kadar popüler ki resmen turist istilasına uğramış, iğne atsan yere düşmüyor. Biz gittiğimizde Kasım sonu gibiydi, sezon yeni başlamıştı. Yoğun sezonu düşünemiyorum bile. Ada güzel ama çok özel bir şeyi yok.

20161116_181725.jpg

Günlük mavi turlarla açıldığınızda tekneler yanaşacak yer bulamıyor kalabalıktan. Konaklama fiyatları yere göre değişkenlik gösteriyor. Eğer adanın iskeleye yakın taraflarında kalmak isterseniz otel fiyatları 130 lira civarında. Eğer yatakhane tarzı hostellerde kalayım derseniz kisi başı 30 liradan başlıyor gecelik. Biz geceliği 48 lira olan iki kisilik odada kaldık ki bu da bulabildiğimiz en ucuz yerdi. Yeme içme de keza aynı. Adanın ön tarafları haliyle daha pahalı. Ama yukarıya doğru çıktıkça bir kase tavuklu noodle çorbasını 7 liraya, bir tabak sebzeli noodle yemeğini 6-7 liraya yiyebilirsiniz. Tabi ki bahsettiğim bu yerler lokantalar. Eğer daha restaurant vari yerlerde yemek isterseniz fiyatlar mekana göre çeşitlilik gösteriyor. Adanın ön tarafında kişi başı 150 liraya da yemek yenen yer var mesela.

Phi phi adasinda yapılacak en güzel şey günlük mavi tur satın alıp etraftaki adaları dolaşmak. Kisi başı 50 lira. Basit bir kahvaltı ve ögle yemeği de dahil. Tabi turlar kalabalık olduğu için sıkış tepiş oturuyor insanlar ama yeşilin mavinin bin bir çeşidinin olduğu koylarda denize girebiliyorsunuz. Ama ne yalan söyleyeyim Phi Phi adası mı Kaş mı derseniz ben Kaş’ı tercih ederim. Bir kere bizde deniz çekilmiyor. Bu bölgelerde med cezir nedeniyle belli saatlerde deniz çekiliyor ve sonra tekrar yükseliyor. Çekildiği saatlerde yüzmek imkansız tabi. Oturup kumsalda anca gün batımını izleyebilirsiniz. Tabi her gün aynı saatte deniz çekilmiyor. Onu da cep telefonnuuza indireceğiniz bir uygulama ile takip etmeniz mümkün.  Ama şu bir gerçek ki burada muhteşem gün batımları oluyor. Merak edenler instagramdan bakabilirler. Hatta adada çektiğim bir gün batımı videosu ekledim.

20161117_175939


Bir de unutmadan bu adada yapılacak en güzel şeylerden birisi de manzara tepesinden denizi seyretmek..

20161118_092418

Biz adaya Krabi’den feribotla geçtik. Yaklaşık 3 saat sürüyor. Bilet fiyatları da kişi başı 35-40 lira, pazarlık yapabilirsiniz. Eğer Krabi’ye 20 km uzaktaki Aonang’deyseniz, acentalar sizi kaldığınız yerden ücretsiz alıp iskeleye bırakıyorlar. 


Iste boyle Phi phi adasında iki gün geçirdikten sonra Krabi’deki Rus arkadaşlarımızın evine dönüp bıraktığımız çantaları aldık ve bu sefer Phangan adasına doğru yola çıktık. Otostop cekerek yaklasik 180 km otedeki feribota bineceğimiz yere geldik. Bu adanın yazısı da bir sonraki gönderide…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s