Dünya Turunu Ucuza Getirmenin Yolları, Maliyetler Ve şu Ana Kadar Yaptığınız Harcamalar Hakkında Bir Yazı

İstifa etmeden önce ikimizde farklı firmaların ihracat pazarlama departmanlarında yönetici pozisyonundaydık. Sık sık yurt dışına çıkma imkanımız oluyordu bu vesile ile.
Tabii gittiğimiz ülkelerde dört beş yıldızlı otellerde konaklıyor, güzel restaurantlarda yemek yiyorduk. Kapıdaki taksiye ya da kiraladığımız araca biniyor ve işlerimizi hallediyorduk.
Peki insan neden sahip olduğu bu imkanları, konforlu alanları bırakıp beş yıldızlı otellerden 5 dolarlık hostellere, güzel restaurantlardan sokak lezzetlerine geçiş yapsın ki?
Nedeni basit aslında; hayatı daha çok anlamak, anın keyfini çıkarmak ve hikayeler biriktirebilmek için. Bu dünyada paran kadar değil, sahip olduğun güzel anılar kadar zenginsin çünkü!
Biz hayatımızı zenginleştirecek bu yolculukta elbet para harcıyoruz ama öyle sanıldığı gibi ne lotodan para çıktı, ne de tuzumuz kuru. Dünkü yazıda belirttiğim gibi; böyle bir yolculuk için biraz birikim yapmak şart tabii. Bazı şeylerden vazgeçmek, feda etmek de… Biz biriktirdiğimizi harcıyoruz ama böyle bir yolculuğu nasıl ucuza getirebileceğimizi de öğreniyoruz yollarda.
Şimdi yurtdışı yolculuklarını ucuza getirmenin yollarından bahsedeceğim size. Böylece hem bizim hangi şartlarda yolculuk yaptığımızı daha iyi anlayacak hem de dünyanın aslında öyle sanıldığı kadar pahalı bir yer olmadığını göreceksiniz. Ama şunu bilin ki tamamen bedava seyahat etmek gibi bir durum söz konusu değil, acil durumlar ve vize başvuruları için az da olsa başta bir miktar birikim gerekli.

1. KONAKLAMA

Biz bir şehre gitmeden o şehirdeki couchsurfing imkanlarını araştırıyoruz. Couchsurfing size gittiğiniz ülkelerde bu siteye
üye olan kişilerin evinde ücretsiz konaklama imkanı sunan bir web sitesi. Herkesin facebook profili gibi bir sayfası var, orada kişi hakkında bilgileri görebilir, gelip kalan misafirlerin ya da kişinin misafir olduğu ev sahiplerinin yorumlarını okuyabilirsiniz. Yazılan referanslar silinemediği ve değiştirilemediği için kişi hakkında yazılan olumlu olumsuz her şeyi okuma imkanınız var. Bu sitenin bir güzel tarafı da evinde kaldığınız kişi ile ülkesi hakkında sohbet edebilir, yerel hayatı görebilirsiniz. Hatta ev sahibinin zamanı varsa sizinle dışarıya çıkar, sizi gezdirebillir. Biz couchsurfingi mümkün oldukça kullanmaya çalışıyoruz. Hele çok pahalı ülkelerde vazgeçilmezimiz oldu; Rusya, Kore, Japonya’yı çoğunlukla bu şekilde dolaştık.
Bazen odasında özel tuvaleti olan bir villa da denk gelebilir, ya da eşyası olmayan, sadece kuru bir halının üzerinde yatacağınız bir evde. Bazen yatacağınız yer, banyo, tuvalet,temiz olmayabiliyor. Bunlara hazırlıklı olmanız gerek.

Eğer couchsurfing kullanmıyorsak gittiğimiz yerlerde en ucuz hosteli bulmaya çalışıyoruz. 4 ila 16 kişi arasında kişinin aynı odada kaldığı yatakhane tarzı bu hostellerde kişi başı
fiyatlar şehrine göre değişmekle birlikte yine de standart bir otele göre çok daha ucuza konaklayabiliyorsunuz. Çift olarak seyahat etmenin en güzel taraflarından biri de kişi başı yatakhaneye para ödemek yerine, bazen aynı paraya bazen biraz daha fazlası
ile çift kişilik odada kalma imkanınız olmasıdır. Hostel ortamı güzeldir. Bir çok farklı insan ile tanışırsınız. Ancak o kadar insanla aynı odayı paylaşmak kolay değil her zaman.
Gürültücüsü de oluyor, kokanı da…

Sizlere fikir vermesi açısından kaldığımız ülkelerde verdiğimiz hostel fiyatları aşağıdaki gibidir:
Şehrine ve konforuna göre Hindistan’da gecelik 4-8 dolara, Tayland’da 6-10 dolara, Nepal’de 2-7 dolara çift kişilik odalarda konaklayabilirsiniz. bu rakamlar sadece bir kaç ülkeden örnektir.

Konaklamalar için daha bir kaç farklı opsiyon var, ayrı bir yazıda hepsini tek tek yazacağım.

2. ULAŞIM
Uaşım masrafları yolculuğun bel kemiği gibi. Ne kadar ucuza getirirseniz, bütçeniz de o kadar düşük olacaktır. Eğer ulaşıma hiç para vermek istemiyorsanız, sadece otostopla
dolaşmanız mümkün. Biz bir çok ülkede otostop çekerek seyahat ettik ama Malezya ve Tayland’ın neredeyse tamamını otostopla dolaştık. Eğer zamanla ilgili kısıtınız yoksa ve
macera seviyorsanız tam size göre. Bir şekilde gideceğiniz yere ulaşıyorsunuz. Yolculuğa başladığından beri sadece otostopla gezen bir çok yabancı gezgin tanıdık.
Ben otostop çekmem, normal ulaşım araçlarını tercih ederim derseniz de şunu söyleyebilirim; İnsanların en çok yolculuk etmeyi tercih ettiği saatler ve günler yerine ara saatleri ve hafta içinde yolculuk yapmayı tercih ederseniz otobüs ve tren biletlerini çok daha ucuza alabilirsiniz. Eğer yolculuklarınızı gece otobüsü ya da treni ile yaparsanız, gece boyu yolda olacağınız için konaklamaya da para vermemiş olursunuz.

 Tren yolculuklarında birinci sınıf zaten pahalı, onun yerine ikinci sınıf bileti alırsanız masrafınız bir hayli düşecektir.

Hele üçüncü sınıf trenlerde gerçekten çok ucuza seyahat edebilirsiniz. (Rusya ve Hindistan’daki tren yolculuklarına dair yazılarımı okuyabilirsiniz)
Bunların dışında Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılan blabla car uygulamasını kullanabilirsiniz. Blabla car sitesine girip hangi şehre gitmek istediğinizi yazıyorsunuz, bulunduğunuz şehirden istediğiniz şehre gidecek olan kişilerin listesini bulabiliyorsunuz. Böylece özel araçla otobüs ve tren biletinden çok düşük meblağlara yolculuk yapma imkanınız oluyor.
Biz bu uygulamayı hem Portekiz içinde hem de Portekiz’den İspanya’ya geçerken kullandık. Şöyle söyliyeyim; portekizden ispanyaya 6 euro’ya gittik.

Son olarak uçuşlarla ilgili de bir iki şey söylemem gerekirse; her ülkenin mutlaka düşük fiyatla
hizmet veren bir havayolu şirketi bulunuyor. Bazen sadece o ülkede değil, bulunduğu kıtada çok ucuza uçuş yapan şirketler var. Ucuz bilet bulabileceğiz havayolları şunlar:

Asya’da;
-Air Asia (en sevdiğim havayolu. Malezya merkezli olan bu havayolu şirketi bulunduğu bölgede o kadar fazla ülkeye o kadar makul fiyatlarla uçuyor ki inanamazsınız.
Mesela biz Singapur’dan Taylan’a dönüş biletimizi 36 dolara aldık. Hindistan’dan Tayland Krabi’ye 50 dolar ödedik. Eğer başkent Bangkok’a uçsaydık çok daha ucuza bulurduk.
Bu havayolu şirketi Avustralya’ya bile uçuyor, Endonezya’dan Avustralya’ya 100 dolara bilet var.
-Air Asia dışında bizim daha kullanmadığımız ama ucuza uçak bileti bulabileceğiniz hava yolu şirketi şunlar: Nok Air; Cebu Pasific, Tiger Airlines, Jeju Air
Avrupa’da
-Ryan Air (Portekiz’de Porto’dan Lizbon’a 9 dolara uçmuştuk)

Bildiğim ve kullandığım havayolu şirketlerini yazdım. Çok daha fazlası vardır ama onunla da ilgili ayrıca bir araştırma yapıp yazarım bir ara.

3.YEME-İÇME
Seyahat halindeyken sürekli dışarıda yemek durumundasın. O yüzden en ekonomik şekilde çözmeye çalışıyorsun. Biz ne yapıyoruz peki?
Yanımızda küçük bir mutfak taşıyoruz 🙂 plastik çatal kaşık setlerimiz, metal yemek tabaklarımız, mikrodalgada bile kullanılan kapaklı kaplarımız ve hatta tuzumuz biberimiz bile var.
Restaurantta yemek yemiyoruz (bu hiç yemediğimiz anlamına gelmiyor ama gezgin modundayken öyle her akşam restaurantta yiyeyim kafası olmuyor maalesef)
Dışarıda yemek yiyeceğimiz zaman turistik yerlerden ziyade mutlaka o bölge halkının yediği yerlere gidiyoruz. Hem daha ucuz oluyor hem de gerçek yerel lezzetleri tatma şansımız.
Süpermarketten alışveriş yapıyoruz.
Marketteki indirimleri takip ediyoruz. Mesala Tayland’da büyük süpermarketler akşam 7’den sonra son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin
fiyatlarını düşürüyorlar. Bazen yarı fiyatından bile ucuz oluyor. Ekonomik olarak da bütçeye çok katkısı oluyor.
Eğer bir yerde uzun süre kalacaksak, ev kiralamışsak evde yemek pişiriyoruz, eğer hostelde mutfak varsa, hostelin mutfağını kullanıyoruz.
Alkol tüketmek istiyorsak bir mekana gidip bir şişe biraya dünya kadar para vermektense, süper marketten alıp, hostelde, nehir kenarında ya da evde arkadaş ortamında içiyoruz
Yanımızda Stanley termosumuz var. Sürekli dışarıdan su almak yerine ücretsiz doldurma imkanı bulduğumuz her yerde dolduruyoruz. Mesela Tayland’da sokaklarda su makinaları var. 1 kuruş atınca 1,5 litre su doldurabiliyorsunuz. (markette 1,5 litre suyu 1,8 tl) Bulduğumuz yerlerde bu makinaları kullanıyoruz. Ya da kaldığınız bazı hosteller ücretsiz sebil imkanı sunuyor.
Dışarıda çaya kahveye para vermiyoruz çünkü yanımızda parmak kadar elektrikli resistansımız var. Priz bulduğumuz her yerde su ısıtıp yanımızda taşıdığımız çay ya da kahvemizi içiyor,hatta hazır çorba ve makarnamızı da yapıyoruz.

Ben yemek yapamam derseniz Güneydoğu Asya’da yemek yemek zaten ucuz. 4-5 liraya sokak yemekleri ile karnınızı doyurmanız da mümkün. Ama Japonya, Kore ve Rusya için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Avrupa’ya hiç değinmiyorum bile.

Yukarıda yola çıkmak için az da olsa bir birikimin şart olduğunu yazmıştım. Ama bu birikime dokunmadan, hatta daha zengin olarak ta ülkenize dönebilirsiniz! Yolda karşılaştığımız birçok kişi ABD, Japonya veya Avustralya gibi pahalı ülkelerde birkaç ay çalışıp, yılın geri kalanını ucuz ülkelerde seyahat ederek geziyordu, bunu hayat tarzına dönüştürenler dahi var.
Sanatçı yanınız varsa yola müzik enstrumanınızı veya resim tuvalinizi alıp çıkabilir, yoksa bir restaurant veya çiftlikte bir süre çalışabilirsiniz. Ayrıca 30 yaşından genç iseniz work and travel programı dahilinde yola çıkmadan işinizi ayarlayabilir ve çalışma izni dahil bir vize de alabilirsiniz.

Bunların dışında bir de gönüllü projelerinde çalışıp, karşılığında ücretsiz yemek ve kalma imkanı sunan bir dünya iş var. Workaway bunlardan bir tanesi.Günde 4-6 saat arası hostelde, çiftlikte, restaurantta ve bir çok farklı yerde çalışarak gittiğiniz ülkelerde bir süre ücretsiz yaşayabilirsiniz. Böylece birçok meslek hakkında bilgi de edinebilirsiniz. Biz de yakın zamanda bu gönüllü projelerinden birinde çalışmayı düşünüyoruz.

Bir de sponsor konusu var, ülkemizde gezgin bir yaşam tarzını benimseyen çok fazla insan yok maalesef, diğer yandan bu durumu bir avantaja dönüştürebilir, bir markanın veya ürünün tanıtımını taşıdığınız ekipmanlarda veya gezi bloğunuzda kullanarak sizi destekleyecek firmalar bulabilirsiniz. Tabii bunun için belirli bir takipçi sayısına ulaşmak ve gezinizi belirli  bir tema üzerine konumlandırarak fark yaratmak faydalı olacaktır.

Gördüğünüz gibi seyahat etmek için öyle bir dünya para gerekmiyor.
Başlangıçta sahip olduğunuz biraz birikimle yola çıkıp, yolculuğunuzu düşündüğünüzden daha ucuza getirebilirsiniz. Ama şunu belirtmeliyim ki sürekli ucuz yemek ve hostel aramak, yatakhanede  bir çok insanla aynı yerde uyumak, ulaşım bedava olsun diye otostop çekmek düşünüldüğü kadar kolay değil maalesef. Hani bazen diyorsunuz ya oh ne güzel geziyorsun dünya sana güzel diye, ama bunun arka planında yaşadıklarımızı da bir bütün olarak düşünüp ona göre değerlendirmeniz gerek. Öyle hem ucuz olsun, güzel olsun, keyfim yerinde olsun, yorulmayayım gibi bir durum söz konusu değil.

Yola çıktığımızdan beri geçen 6 aylık sürenin kişi başı ortalaması her şey dahil günlük 34 dolar (119 tl). Rusya, Japonya ve Kore’nin çok pahalı ülkeler olması ortalamamızı yükseltti
ama şunu belirtmeliyim ki güneydoğu Asya’daki günlük ortalamamız herşey dahil 15,5 dolar. (54 tl)

Biz 6 Haziran’da yola çıktığımızda dolar 2,90’dı. Şimdi ise 3,50 diyelim. Yukarıdaki hesaplamayı yaparken güncel kuru kullandım. Bu demek ki paramız altı ay öncesine göre %21 küçülmüş.
Birikiminizi nasıl değerlendirdiğiniz çok önemli böyle bir yolculuk öncesinde. Biz yola çıkmadan önce açtığımız dolar hesabında birikim yapmaya başladık. Sanırım bu uzun vadede verdiğimiz en doğru kararlardandı. Ancak yolda karşılaştığımız tl birikimleri olan bazı gezgin arkadasların paraları  maalesef değer kaybına uğradı. Bu kimsenin bilebileceği bir şey değil ama her zaman böyle bir riskin de olduğu unutmamalı.

Son olarak şunu belirtmeliyim ki sınırlarımızın dışındaki dünya öyle dendiği kadar pahalı bir yer değil. Eğer siz zorlu yolculuk şartlarını göze almışşanız, konforunuzu unutup sadece yolda olmanın keyfine varabileceğinizi düşünüyorsanız, hiç düşünmeyin yola çıkın derim. Unutmayın binlerce kilometrelik yolculuklar bile sadece bir adımla başlar…

İnsanların değil hayallerinizin peşinden gidin.

Berra

Reklamlar

2 thoughts on “Dünya Turunu Ucuza Getirmenin Yolları, Maliyetler Ve şu Ana Kadar Yaptığınız Harcamalar Hakkında Bir Yazı

  1. Bir yolculuğa çıkmaya karar verdiğim’de araştırma yapar iken tanıştım sizin ile 😊 İyiki araştırmışım ve 10 sonrası için planladığım yolculuğuma çıktığımda bir yerlerde yolumuz kesişir diye bekliyor olacagım . Yaptığınız şey en başarılı katiyeriniz olacak diye düşünüyorum ve devamı diliyorum ….

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s