Moğolistan’a ve Moğollara Dair

26 günlük Rusya yolculuğundan sonra ikinci durağımız Moğolistan’dı. Ülkeye Rusya’nın doğudaki şehirlerinden biri olan İrkutsk’tan bindiğimiz ve yaklaşık 34 saat süren bir tren yolculuğu ile ulaştık.  Tren biletine kişi başı 115 dolar verdik. Ülkeler arası tren olduğu için her biri dört kişilik olan kompartımanlarda rahatça yolculuk yapılabiliyor.

Moğolistan’ın para birimi tugrig. Bir dolar iki bin tugrig ediyor (Temmuz 2016 itibari ile)

Başkent Ulan Bator, ülkedeki üç milyonluk nüfusun bir buçuk milyonun yaşadığı bir şehir. Hal böyle olunca bayağı kalabalık. Ama görülecek çok fazla bir şey yok. Rahat rahat bir-iki günde gezilebilir.

img_1444
Başkent Ulanbatar’daki Beatles Anıtı- Tam halayl çekmelik dayanamadık
img_1414
Ulan Batar Cengiz Han Meydanı

Asıl Moğolistan, başkent dışına çıkınca başladığı için, biz iki gün dinlenmenin ardından Gobi Çölü turu için organizasyon yaptık. Ülke genelinde birçok farklı tur seçeneği var ama en vaatkarının ve ilgi çekici olanın Gobi turu olduğunu söylüyorlar. (Çölü Günlüklerinde tura dahil her şeyi yazdım)

Gitmek istediğiniz turları kaldığınız otel, hostel aracılığı ile ayarlayabilirsiniz. Tur fiyatlarını tutturabildikleri fiyatlara satıyorlar. Mesela bir İngiliz’e yedi günlük Gobi turu için altı yüz dolar derken, bize üç yüz yetmiş beş dolar dedi kaldığımız hostel sahibi. Biz başka bir hostel aracılığı ile üç yüz elli dolara ayarladık. Pazarlık şart yani!

Bu turlara konforlu jeepler ile gitmek de mümkün ancak siz bir şey söylemedikçe Rus askerlerinin kullandıkları eski model askeri araçlarla gidiliyor. Tabi ki size yukarıda bahsettiğim fiyat bu eski model askeri minibüsler için. Araç başı 5 kişi ile yapılmasını tavsiye ediliyor ama bizim tecrübe ettiğimiz kadarıyla bir haftalık bir yolculuk için en ideal sayı dört.

img_0791
Yollarda

Bu tur için verilen ücrete yolculuk sırasında günde üç öğün yemek hazırlayan ve aynı zamanda rehberlik yapan bir kişi de dahil. Tabi ki Moğolistan gibi bir ülkede yol şartları nedeniyle yapılacaklar sınırlı ama bizim rehberimiz bize suşi bile yapmıştı bir akşam.

img_1158

Araba kiralayıp kendiniz sürmek isterseniz, biraz zor olabilir. Çünkü geçtiğimiz onca yerde bir tane bile tabela, işaret yok. Bölgeyi ile bilen tecrübeli şoförler tabela olmadan bu kocaman kara parçasında yolu buluyorlar ama şahsen ben bulamazdım.

img_0864

Başkent dışında nüfusun geriye kalanı yaşadığı için, koca coğrafyaya dağılan bir buçuk milyon Moğol, sonsuz bir coğrafyada yaşıyor gibi. Bina yok, araba gürültüsü yok, hava kirliliği yok. Sadece doğa var.

img_1301
Moğolistan

Yollar gerçekten yorucu. Asfalt yol olmadığı için çamaşır makinasının içinde dönüyor hissi veren patika yollarda mideniz bulanabilir. Yanınızda ilaç bulundurmanızı tavsiye ederim.

Gece kalınan yerler göçebe Moğolların yurt ya da ger denilen çadırları. Bazılarında yatak oluyor bazılarında olmuyor. Bu nedenle turu organize eden yer size bir de uyku tulumu sağlıyor. Biz yatak olan yerlerde bile bu uyku tulumlarının içinde yattık. Sonuçta su kaynaklarının kıt olduğu bu coğrafyada yattınız yerdeki çarşaflar, yastık kılıfları ne kadar temiz olabilir ki? Eğer hostelin verdiği uyku tulumunu da kullanmam diyorsanız, kendi uyku tulumunuzu getirmenizde fayda var.

img_0827

Yolculuk sırasında mola verilen köylerde mini marketler oluyor. Basit ihtiyaçlarınızı buradan temin edebilirsiniz. Ama her zaman kullandığınız ürün, ilaç, yiyecek gibi şeyleri stok yaparak gidin, bitince tedarik etmeniz mümkün olmayacaktır.

Vejetaryansanız yollarda işiniz zor, hele vegansanız çok daha zor. Başkentteki süper marketlerde her ne kadar meyve sebze cok pahalı olsa da beslenme tarzınıza uygun yiyecekler bulabilirsiniz ama tur sırasında bunları bulmakta bile zorlanacağınız için ya baştan turu organize eden kişiye söyleyin ya da kendi stoğunuzu yapın yollar için.

Yola çıkmadan yanınızda en az bir büyük paket ıslak mendil, bir rulo tuvalet kağıdı, sabun ve bakteri öldürücü sıvı el temizleyici almalısınız. Tuvalet ihtiyacınızı yolda boş gördüğünüz her hangi bir yerde ya da içini kazıp, etrafını derme çatma kapattıkları yerlerde gideriyorsunuz. Mümkün mertebe sıfır temas ile işi bitirmeye bakın, temizlenme olayı ayrı bir dert susuz yerlerde.

Yol için yanınıza almanızı önereceğim başka şeyler daha olacak. Mutlaka bir şapka, çok amaçlı bir buff-bandana (gerektiğinde yastık kılıfı olarak bile kullanılıyor), uzun yürüyüşlere uygun pantolon ve ayakkabı, rahat edebileceğiniz ve sizi terletmeyecek birkaç t-shirt, şort, güneş kremi, güneş gözlüğü, sivrisinek spreyi, kene spreyi, geceler yazın bile çöl ikliminde serin hatta zaman zaman soğuk olduğu için kalın bir polar, yağmurluk, büyük çantanız dışında yürüyüşler sırasında kullanabileceğiniz küçük bir sırt çantası ve her ne kadar tur firması size üç öğün yemek yapsa da yolda acıktığınızda ya da yapılan yemeği beğenmediğinde yemeniz için extra yiyecek bir şeyler ve extra su. ( her gün 1,5 litre su veriyorlar ama yeterli değil tabi ki ) Eğer dürbününüz varsa onu da alabilirsiniz çünkü her an bir akbaba, kartal görme imkanınız var. Yakından bakmak güzel olur.

img_1382
Muhteşem Günbatımları

Yollarda sadece turist kamplarının olduğu yerde duş imkanınız var. Eğer o kampta kalıyorsanız ücretsiz, kalmıyorsanız yaklaşık 1,5-2 dolar arası ücret talep ediyorlar sizden.

Eğer yerel sim kartınız yoksa wifi bulabileceğiniz yerler yok Gobi turu sırasında. Ama Başkent Ulan Bator’da kaldığınız hostelde ya da yemek yediğiniz yerlerde kolaylıkla wifi ile internete bağlanabilirsiniz. Bence yerel sim kart almadan bu turlara gidin ve belki de hayatınızda ilk kez bir hafta telefon olmadan yaşanabileceğini hatta daha da keyifli olduğunu görün. Anı yaşamanın keyfini sürün!

Yukarıda bahsettiğim bu turları yemek yapan bir rehber olmadan da yapmak mümkün ama bu sefer iş başa kalır tabi ki. Eğer yolculuğu çok daha ucuzu getirmek istiyorsanız, böyle bir opsiyonunuz da var.

Ulan Bator’da şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanıyor ve çok ucuz. Cengiz Han hava limanı şehir merkezine trafiğin olmadığı saatte yaklaşık 20 dakika, trafik varsa 40-45 dakika sürüyor otobüs ile.

Ülke de büyük baş hayvancılık yaygın. Bu yüzden et tüketimi çok fazla. Et var ama işlemeyi ve pişirmeyi beceremiyor. En meşhur yiyecekleri bizdeki çiğ böreğin satır eti ile yapılmış olanı “hoşur” ve bizim mantımızın büyükçesi olup yassı kapatılarak pişirilen “buz” İyi yapan bir yer bulursanız keyifle yersiniz ama biz bulamadık. Ama başkentte bir çok farklı ülkenin restaurantı var. Moğol mutfağını beğenmezseniz, hint yemeği yersiniz mesela J Biz süper marketten alışveriş yapıp, hostelde yedik yemeğimizi. State Department dedikleri 7 katlı bir alışveriş merkezi var. Giriş katında çok büyük bir süper market mevcut. Herşeyi bulmak mümkün. Ancak dikkatimizi çeken şeylerden biri de meyve sebzenin çok pahalı olmasıydı. Mesela domatesin kilosu 6 dolardı, elmanın kilosu 4-5 dolar. Bir tane domates tarttırdım, neredeyse bir dolar tuttu. Reyona geri bıraktım tabi.

Moğolistan’a gidince kımız denemelisiniz. Sulu ekşimiş yoğurt gibi tadı. Kendi kendine fermante olan bu içeceğin içinde yüzde iki alkol varmış. Bir de Moğol çayı dedikleri bir çayları var ama bizim bildiğimiz çaylara benzemiyor. Sütün içine çay tozu ve biraz da tuz atarak yaptıkları bu içecek denemeye değer.

Moğolistan’da Gobi turu dışında gittiğimiz yerden biri de park Terelj. Bu park koruma altında olan bir doğal park. Doğası muhteşem. Başkente yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta. Eğer vaktiniz varsa, keyifle vakit geçirebileceğiniz bu park için en az iki gün ayırmanızı tavsiye ederim. Şehir merkezinden her gün akşam dörtte Peace avenue üzerinden kalkan otobüs var. Sabahları sekizde de başkente geri dönmek üzere park Terelj’den harekt ediyor. Eğer saatler size uymuyorsa oradan taksi ya da otostopla dönme imkanınız da var. Sizin gibi şehre dönecek birkaç kişi daha bulup taksi fiyatını bölüşebilirsiniz, biz bu şekilde yaptık. Hatta şehre dönmeden önce Terelj’den yaklaşık 1 saat uzalıkta dev Cengiz heykelini de görmeye gittik. Devasa heykeli dışarıdan görüyorsunuz zaten ama heykele çıkmak isterseniz yedi dolar giriş parası vermeniz gerek.

img_1563
Cengiz Han Anıtı

Ülkeye ziyaret sezonu genellikle Mayıs ayı ortası gibi başlıyor, güney bölgelerde olmaz ama kuzey bölgelerde kar olma ihtimali var. Haziran ayı yolculuk için ideal bir ay, bu ayda dağlık bölgeler sabahları ve geceleri soğuk olabilir. Temmuz ise Moğolistan’nın en fazla turist aldığı ay. Hem hava sıcak hem de Temmuz ortası gibi ülkede Nadam festivali kutlanıyor. (Festivalle ilgili Gobi Çölü günlüklerinde yazdım) Yoğun bir ay olduğu için rezervasyonsuz giderseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ama bu ülkeyi kışın karlar altında görmek de çok güzel olabilir. Kışın otel ve hostel fiyatları da daha düşük olacaktır haliyle. Ancak bir dezavantajı, turistlerin kalması için kurulan –Moğol göçmen çadır kampları kapalı olacaktır. Karda kendi çadırınızda kalmak zorunda kalabilirsiniz.

Düşük bütçeli gezginler geceliği 7-10 dolar arası kahvaltı dahil hostel bulabilir. Biz Golden Gobi’de ve Mongolia Vision hostellerinde kaldık. Ama Ulan Bator’da en meşhur hostel Golden Gobi.

Mavi gökyüzü ülkesi olarak da tanımlayabileceğim Moğolistan bize şu ana kadar yaşadığımız tecrübelerden bambaşka, öte bir tat verdi. Bu ülkede sadece 11 gün geçirdiğimize pişmanım aslına bakarsanız. Keşke daha uzun kalıp, diğer bölgelere yolculuk yapma şansımız olsaydı. Neyse, bu ülkeye tekrar gelmek için bir sebebimiz var artık.

Bize on bir günlük bu gezinin iki kişilik maliyeti 1140 USD. Bunun 240 doları Rusya’dan Ulanbator’a aldığımız tren bileti, 700 doları yedi günlük Gobi turu bedeli, 66 doları hostelde konaklama, 134 doları da yeme- içme bedeli.

Macera dolu bir tatil anısına sahip olmak, kartalı İstanbul Beşiktaş çarşı da değil de gökyüzünden uçarken görmek ve göçebe Moğol hayatını öğrenip iliklerinize kadar doğaya doymak istiyorsanız, durmayın bir sonraki yolculuğunuzu Moğolistan için planlayın!

 

Sevgiler

Berra

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s