Güney Kore’de Hamamda Bir Gece

Üç gün geçirmeyi planladığımız Güney Kore’deki son durağımız Busan’da, couchsurfing vasıtasıyla evinde kaldığımız Pakistan’lı Danish bizi iki gün ağırlayabileceğini söyleyince, biz de son gece için opsiyon aramaya başladık. Kore genel itibariyle pahalı bir ülke olduğu için, konaklama da çok ucuz değil haliyle. Sürekli gezme modunda olunca, harcanan her kuruşun da önemi artıyor. Bu nedenle seyahatlerimiz sırasında gezginler için düşük bütçeli konaklama imkanları sunan yerleri tercih ediyoruz biz de. Gyeongju şehrinde evinde kaldığımız Craig, bize Busan şehrinde SPA’da kalabileceğimizi hatta bunun bulabileceğimiz en ucuz konaklama şekli olduğunu söylemişti. Danish de aynı şeyi söyleyince, turist info’dan en yakın SPA’nın yerini öğrenip, son akşam şehirde dolaştıktan sonra gece 12:30 gibi Haeundae SPA merkezinin kapısına dikildik. İnsana ilk duyduğunda tuhaf geliyor ama böyle değişik bir konaklama şeklini de tecrübe etmeden ayrılmak istemedik şehirden. Seyahat etmek bu yüzden güzel işte! Sürekli yeni şeyler öğreniyor insan.

Girişte kişi başı 12000 Won (10,7 USD) ödedik. Bu fiyata kalma ve SPA alanını kullanmak dahil. Eğer akşam 17:00’den önce giriş yapılırsa 10000 Won (9 USD)alıyorlar. Bu arada sadece SPA alanını kullanmak ise 7000 Won (6,3 USD) İstediğiniz kadar kalabiliyorsunuz.

Spa kullanımı erkekler ve kadınlar için ayrı katlarda. Ödemeyi yaptıktan sonra ayakkabıları girişte çıkarıp içeriye girince, bir takım pijama veriyorlar, iki de küçük havlu. Eşyaları koyabilecek kilitli dolaplar da mevcut. Ama çok büyük valizleri almaz. Büyükçe bir sırt çantasına yetecek büyüklükte. Buraya kadar her şey normal asıl konuya şimdi geliyoruz. İçeriye girip gecenin bir köründe hamamda yıkanan, dolaşan çırılçıplak kadınları görünce insan şaşırıyor haliyle. Kore’de bu tarz toplu yıkanılan alanlara insanlar çıplak giriyormuş meğer. Bizim tabirimizle anadan üryan! Resmen çıplaklar kampındayım, gece gece tövbe estağfurullah : )

Kadınlar bölümü hamamında farklı sıcaklık derecesine sahip altı havuz var. Önce duş alıyor, sonra istediğiniz havuza girebiliyorsunuz. Gecenin bir köründe buz gibi olan hariç bütün hepsini denedim. Tazyikli suyla masaj yapanlar efsane cidden. Yol yorgunluğuna iyi geldi : ) Burada da bizim hamamlarımızdaki gibi tellaklar var. Buradakiler masaj yapıyorlar, kese yapıp yıkıyorlar, sırta bardak çekiyorlar. Hatta sırt çiğneyeni bile gördüm. Tabi bu saydıklarım için extra ücret vermek gerek. Farklı sıcaklıklarda birkaç tane de sauna var içeride ve bunlar ücretsiz. İlginç olan başka bir şey ise yıkanma yerlerinin bizim hamamlardaki kurna mantığına benzemesi. Burada kurna yok ama herkes için ayrı ayrı duş başlığı olan, aynalı, oturaklı yerler var. Yıkanma alanı gece ikide kapanıyor.

Gece yıkanma faslı bitince, verdikleri pembe pijamaları giyip üst kata çıktım uyumak için. Kadınlar için olan asansörü kullanıp toplu uyuma alanına gelince ikinci bir şaşkınlık dalgası çarpıyor insanın yüzüne. Yaklaşık beş yüz metrekarelik bir alanda insanlar karışık bir şekilde buldukları yerlere kıvırılmışlar. Burada da odalar ve saunalar var. Bu odalarda gün içinde kütüphanesinden kitap alıp okumak ve film izlemek mümkün. Gece olunca bu odalarda da insanlar uyuyor. Daha önce Rusya’da otuz altı kişi ile aynı vagonda uyumuştum ama yaklaşık yüz elli kişi ile ilk denemem: ) Murat mavi pijamalarını giymiş, benden önce gelip bir yere oturmuştu bile. Bu kata gelince iki adet orta boy pike veriyorlar. Yastıklar ise çok ilginç, tuğla şeklinde tahtadan ya da sert süngerden. Ben de boş bulduğum bir yere pikemi serdim ve horlamalar eşliğinde hayattaki en enteresan tecrübelerden birini daha edinmiş olarak uykuya daldım.

dsc_7096dsc_7094

Tüm bu konforsuzluğa rağmen sabah dokuz gibi uyandık. Gidenler olmuştu ama hala uyuyanlar da vardı. Bulunduğumuz katı bir de gündüz gözüyle gezdim ve kısa bir de video çektim. Youtube kanalından bunu izleyebilirsiniz.

dsc_7103dsc_7104

Bu arada içeride yiyecek içecek satılan yerler de mevcut. Haşlanmış yumurta bile var. Buradan ayrılmadan bir kez daha hamam kısmını kullanalım dedik Murat’la. (iyice sömürelim : ) ) Nedense dün gece erkekler bölümünü erken kapatmışlar ve Murat istifade edememiş. Sabahın onunda hamama inince gördüğüm manzara yine unutamayacaklarım arasına girmeyi başardı. Dün akşam koskoca alanda birlikte yıkandığım onbeş-yirmi kadından sonra yüzden fazla çıplak kadını bir arada görmek çok tuhaftı. Mekandaki tek yabancı bendim. Onlar bana bakıyordu ben de onlara. Gerçekten film karesi gibi bir sahneydi. Bakışmalardan saniyeler sonra kendimi ilk bulduğum sıcak havuza atıp son bir saatimin keyfini çıkardım. Hamamdayken insanları da gözlemledim biraz. Çok ilginçtir şişman kadın neredeyse yoktu. Her türlü yaş grubunun olduğu bu ortamda, fiziği çok iyi olan birkaç kişi çarptı gözüme. Çıplaklıktan utanmıyorlar. Ama bir iki yaşlı kadının havuzdan havuza geçerken üzerlerine tül vari bir şey örttüklerini gördüm. Hamamdaki kadınların hepsi siyah saçlıydı. Ama tenleri mermer gibi bembeyaz. İnsan bu kadar nasıl beyaz olur inanılmaz gerçekten. Koreli genç kızlar çok narin, dokunsan kırılacak gibi duruyorlar. Hepsinde bir lolita havası var neredeyse, yaşlarını da pek göstermiyorlar. Bence Rus kızları out, Koreli kızlar in 😀

İşte böyle. Kore’de son gecemizi son derece enteresan bir yerde geçirip, unutulmayacaklar kısmına bir anı daha katmış olduk. Eğer bir gün Kore’ye yolunuz düşerse, burada “cimcilbath” dedikleri bu spa merkezlerine uğramanızı ve mümkünse bir gece geçirmenizi tavsiye ederim. Biz yaptık, oldu : )

dsc_7098

Sevgiler

Berra

**Bu web sitesindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, internet, görsel yazılı basın dahil hiç bir mecrada izinsiz kullanılamaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s